
Wakacje w Czarnogórze – podsumowanie, ciekawostki i garść przeróżnych informacji
Na powierzchni niespełna 14 tys. km2 znajduje się wszystko co najpiękniejsze: cuda natury – morze, góry, kaniony, wspaniałe jeziora, niesamowita Boka Kotorska, a także perełki architektury – zabytkowe starówki, katedry, monastery, cerkwie i twierdze. To właśnie różnorodny krajobraz Czarnogóry sprawił, że jest to miejsce, do którego bardzo chciałabym wrócić!
Czarnogórę tworzą trzy główne krainy geograficzne: Primorje, czyli wybrzeże Adriatyku, dolina środkowej Czarnogóry, a także obszary wysokogórskie. Długość wybrzeża to 294 km, więc bez problemu można “przejechać” je całe nawet jednego dnia. Można poświęcić też na to więcej czasu i uwierzcie, że warto, bo czarnogórskie wybrzeże nie jest nudne!
Kiedy odwiedzić Czarnogórę?
W zasadzie do Czarnogóry (wybrzeże) można wybrać się o każdej porze roku. Latem jest to idealne miejsce na odpoczynek na plaży – temperatura zazwyczaj przekracza wtedy 30 st. C, a temperatura wody to ok. 24 st. C. Na zwiedzanie lepsze będą miesiące poza sezonem – mniej ludzi, taniej, brak upałów, ale warto mieć na uwadze fakt, że może być deszczowo. Oczywiście dotyczy to Primorja, bo na terenach wysokogórskich panuje alpejski klimat – zimy są długie i mroźne.
Co zobaczyć w Czarnogórze?
Chciałabym napisać, że wszystko! Bo marzy mi się, żeby wybrać się tam na dłużej i zwiedzić niemalże cały kraj. Podobno pełno tam uroczych, maluśkich wiosek i zakątków, które wydają się zapomniane przez świat. Myślę też, że to takie miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Może kiedyś uda mi się tam wrócić, a teraz w skrócie pokażę (przypomnę) Wam co udało nam się zobaczyć w tym roku. 😉
Miasto Duchów – Stary Bar
To opuszczone stare miasto, położone na skalistym wzgórzu. Dawniej znajdowały się tu pałace i świątynie otoczone potężnymi murami obronnymi, dzisiaj większość budowli znajduje się w totalnej ruinie.
Orientalny Ulcinj
Położone na skalistym, wysokim brzegu Stare Miasto liczy ponad dwa tysiące lat. Spacerując jego wąskimi uliczkami, miałam wrażenie jakby dla nikogo nie miało ono znaczenia. Jednak poza murami starówki, miasto jest przepełnione ludźmi (i samochodami). Popularność Ulcinj zawdzięcza plażom.
Herceg Novi – miasto kwiatów
Herceg Novi to miasto o niewielkiej starówce, ale o prawdziwie śródziemnomorskim klimacie.
Imprezowa Budva
Najmodniejsze miasto w Czarnogórze, pełne luksusowych restauracji, hoteli, kasyn i plaż. Jeżeli chcecie poimprezować to Budva będzie dla Was idealna! Jednak tutaj także znajduje się jedna z najstarszych starówek w Czarnogórze, a dodatkowo można wybrać się na spacer po jej murach obronnych. Warto 🙂
Niedaleko Budvy znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Czarnogóry – Sveti Stefan.
A na koniec zostawiłam…..
Najpiękniejsze miejsca w Czarnogórze
Kotor
Starówka w Kotorze pełna jest pięknych architektonicznych zabytków, nic więc dziwnego, że znajduje się na liście UNESCO.
Boka Kotorska
Tutaj chyba nie potrzeba słów, zdjęcia wystarczą. Chociaż nie – nie wystarczą! To miejsce trzeba zobaczyć na własne oczy 🙂
Perast
Miasto jak z bajki! A właściwie miasteczko, zamieszkiwane przez ok. 350 osób. Taka malutka, piękna perełka Boki Kotorskiej.
Jezioro Szkoderskie
Największe wrażenie w Czarnogórze zrobiły na mnie widoki z trasy wzdłuż Jeziora Szkoderskiego. A do tego jazda nad przepaściami – niezapomniane przeżycie! 🙂
Zwiedzanie Czarnogóry
Najwygodniejsze jest oczywiście auto. Ponoć dobrą opcją jest także rower, choć trudno tam znaleźć wypożyczalnię rowerów. Do większych miast wybrzeża można bez problemu dostać się autobusami lub pociągami, jednak warto upewnić się (najlepiej pytając miejscowych) skąd i o której odjeżdżają (szczególnie poza sezonem). W mniejszych miejscowościach nie ma przystanków, a ich funkcję pełnią skrzyżowania.
Kilka postów wcześniej pisałam Wam, że zdecydowaliśmy się zatrzymać w miejscowości Bar – to portowe miasto, bez zabytkowej starówki (Stary Bar jest oddalony o kilka kilometrów od nowej części miasta, jednak bez problemu można dojechać tam komunikacją), ale też bez tłumów turystów, trochę spokojniejsze i pełne życzliwych osób. Dobrze trafiliśmy. Gdybym miała jeszcze raz zaplanować te wakacje to nadal postawiłabym na Bar, ale jeszcze kilka noclegów zarezerwowałabym gdzieś nad Boką Kotorską 🙂
Co zjeść w Czarnogórze?
- przede wszystkim dania z rusztu: steki, szaszłyki i ćevapi (ćevapčići), czyli paluszki z mielonej wołowiny i baraniny;
- podgorički popeci – mięsna rolada nadziewana szynką i serem;
- sałatka szopska – idealna w upalne dni (choć najlepszą jadłam w Bułagarii);
- oliwki i pieczoną paprykę, zetska garnitura – zapiekana papryka faszerowana ziemniakami, cebulą, marchewką i serem;
- figi! Przysmakiem są figi nadziewane suszoną ikrą i skropione sokiem z cytryny. Oczywiście w towarzystwie rakiji.
- kačamak – pasta z ziemniaków i sera;
- burki, coś w rodzaju wielkiej bułki z ciasta francuskiego, nadziewanej mięsem mielonym, serem i szpinakiem.
To, co można zjeść w Czarnogórze, można zjeść także w innych rejonach Bałkanów. Dużo jest tam też knajp serwujących pizzę i makarony.
Ciekawostki
- Często można usłyszeć tam słowa “polako, polako”, ale nie mają one z nami – Polakami nic wspólnego. Polako to po serbsku “powoli” 🙂
- Na krótkie wakacje można wybrać się do Czarnogóry z dowodem osobistym, jednak jeśli pobyt ma być dłuższy, tj. ponad 30 dni, potrzebujemy ważnego paszportu.
- Czarnogórcy szczerze dziwią się, gdy ktoś nie pali! 😉
- Średnia liczba słonecznych dni w roku – 200, a największa ilość opadów przypada na październik i listopad.
- Do ceny biletu kupionego na dworcu, bywa doliczana tzw. opłata dworcowa w wysokości 0.50 EUR.
- W Czarnogórze nie ma typowych sklepów monopolowych. Są za to miejsca, w których można kupić domowe wino i rakiję.
- Czarnogóry są żywiołowi i otwarci. I bardzo lubią śpiewać ;)) Śpiewają w sklepach, bankach itp.
- 10% powierzchni kraju zajmują parki narodowe. Według przyjętej w 1991 r. deklaracji, Czarnogórę uznaje się za “państwo ekologiczne”, a mieszkańców zobowiązuje do ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
- Czarnogórcy stanowią ok. 45 % mieszkańców kraju (pozostali to: Serbowie – 27%, Boszniacy i Muzułmanie – 12%, Albańczycy – 5% i Chorwaci 1%.
- Powierzchni Czarnogóry jest ok. 23 razy mniejsza niż powierzchnia Polski.
- Najgłębszy kanion Europy to kanion rzeki Tara w Czarnogórze.
Przydatne słówka i zwroty
- rano – ujutro
- dzień – dan
- godzina – sat
- doba – dan i noć
- rok – godina
- Dzień dobry – Dobar dan (do godz. 10 rano mówi się Dobro jutro)
- Dobry wieczór – Dobro veče
- Dobranoc – Laku noć
- Jak się masz? – Kako si?
- Dziękuję – Hvala (hvala puno – bardzo dziękuję)
- Proszę (podając coś) – Izvolite
- wejście – ulaz
- wyjście – izlaz
- kantor wymiany walut – menjačnica
- kasa biletowa – blagajna
- przystanek autobusowy – autobuska stanica
Jeżeli kiedykolwiek chodził Wam po głowie pomysł, żeby wybrać się do Czarnogóry, to nie zastanawiajcie się dłużej, tylko zacznijcie planować wyjazd 🙂 Mam nadzieję, że informacje, które znajdziecie na moim blogu będą mogły Wam w tym pomóc 🙂
pozdrawiam, kraszynka


2 komentarze
Anna Stranc
Piękne zdjęcia i ciekawe, zachęcające do zwiedzenia informacje. Pewnie się wybiorę do Czarnogóry.
kraszynka
Baaardzo polecam ten kierunek 🙂