2018,  Porto,  Portugalia

Street art Porto

Co zdobi ściany w Porto? Wiadomo – azulejos. Ale nie tylko. Kiedyś gdzieś przeczytałam, że wizytówką Porto jest street art. Nie bardzo mogłam sobie to wyobrazić… Klimatyczne uliczki, romantyczne widoki, wino i azulejos – gdzie w tym wszystkim street art?! Musiałam zobaczyć to wszystko na własne oczy, aby zrozumieć. Street art w Porto to prawdziwa sztuka! I jest jej naprawdę sporo. Spacerując po mieście, na pewno natraficie na niejedno malowidło. My pokusiliśmy się, aby zobaczyć ich jak najwięcej i poświęciliśmy na to caaaały dzień.
Skąd w Porto tyle street art’u? Jeszcze kilkanaście lat temu Portugalczycy uważali Porto za miasto szare i smutne. Chcąc “pozbyć się” starych, brzydkich budynków, postanowili ozdobić je właśnie sztuką ulicy.

Gdzie? Largo da Lapa, okolice kościoła Igreja da Lapa
 
Gdzie?  Skrzyżowanie Rua do Paraíso i Camões
 
 

Mr. Dheo – “Nobre e Leal”

Gdzie?  Rua do Alferes Malheiro

Hazul Luzah – “A Invicta”

Street art by Vidam & LOOK The Weird

Gdzie? Rua do Mirante

 Mural Coletivo

Gdzie? Rua da Restauração

 Daniel Eime – “Mira”

Gdzie? Largo de Artur Arcos
Gdzie? Rua do Infante D. Henrique.

Bordalo II – “Half Rabbit”

Królika kojarzy chyba każdy i naprawdę warto zobaczyć go na własne oczy! Nie jest to typowe graffiti. Przede wszystkim jest to dzieło trójwymiarowe. Ponadto artystyczne instalacje Bordalo II zrobione są ze ŚMIECI!
Gdzie? R. Guilherme Gomes Fernandes, Vila Nova de Gaia
 
To oczywiście nie wszystko. Graffiti w Porto jest o wiele, wiele więcej. Zachęcam Was do samodzielnego odkrywania dzieł sztuki ulicznej, bo te w Porto, są naprawdę na wysokim poziomie!
 
 
Lubicie street art? 🙂
 
 
pozdrawiam,
kraszynka

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *