2018,  Francja,  Paryż

Paryż w 3 dni!

Jesteśmy już przyzwyczajeni do krótkich wyjazdów, zawsze staramy się zaplanować nasz czas tak, aby jak najwięcej zobaczyć i zazwyczaj nam się to udaje. Tym razem stanęliśmy przed naprawdę trudnym zadaniem. Zwiedzić Paryż w 3 dni… to dopiero wyzwanie!
Uwielbiam pieszo poznawać nowe miejsca (w Paryżu robiliśmy ponad 20 km pieszo każdego dnia!), ale tutaj musieliśmy korzystać także z komunikacji miejskiej. Inaczej byłoby naprawdę ciężko.

Trzy dni na Paryż to troszkę mało, więc jeśli możecie to poświęćcie temu miejscu nieco więcej czasu. A jeśli (tak jak my) nie możecie sobie na to pozwolić to pokażę Wam, że w 3 dni też można sporo zobaczyć!

Starałam się, aby ten post był możliwie jak najkrótszy – jeśli o którymś miejscu wspominałam w poprzednich postach to zamieszczałam odpowiedni link. Wkleiłam też linki do oficjalnych stron niektórych atrakcji, na których możecie znaleźć aktualne informacje, takie jak godziny otwarcia czy ceny biletów.

widok z łuku triumfalnego

Dojazd do centrum z lotniska Paryż Beauvais

Jeżeli zdecydujecie się polecieć do Paryża tanimi liniami, to wylądujecie na lotnisku Beauvais, które jest oddalone od miasta o ok. 85 kilometrów. Dojazd trwa ok. 1,5 h i możecie skorzystać z jednej z kilku opcji:
    • autobus (szczegóły + bilety tutaj)
    • pociąg (szczegóły + bilety tutaj)
    • taksówka/uber
  • prywatny przewoźnik – właśnie z tej opcji skorzystaliśmy. Do Paryża podróżowaliśmy w czteroosobowym składzie i ten rodzaj transportu był dla nas najbardziej korzystny 🙂 Kierowcy są Polakami, czekają na lotnisku i mogą dowieźć pod wskazany adres.

Komunikacja miejska w Paryżu

Komunikacja miejska w Paryżu jest świetnie rozwinięta. Ja najbardziej lubię korzystać z metra, więc najczęściej wybieraliśmy ten środek transportu (który dowiezie Was do każdej turystycznej atrakcji), ale korzystaliśmy też z autobusów i pociągów RER.
Jednorazowy bilet kosztuje 1,90 euro i obowiązuje na metro, autobusy, tramwaje, pociągi RER i kolejkę Montmartre. Na przejazdy autobusem/tramwajem jest ważny 90 min (przy czym należy pamiętać, aby skasować go przy każdej przesiadce). Natomiast w metrze/kolejce RER jest ważny przez 2 godziny.
Bilety można kupić w automatach lub u kierowcy (wtedy cena biletu wynosi 2 euro i nie uprawnia on do przesiadek).
Można również zakupić karnet 10 biletów w cenie 14,90 euro.
Jeżeli zamierzacie często korzystać z komunikacji wtedy najlepszą opcją jest skorzystanie z Paris Visite travel pass. Kartę można kupić na 1,2, 3 lub 5 dni obowiązującą w strefach 1-3 lub 1-5. Ceny i inne informacje możecie sprawdzić tutaj
 
 

Wieża Eiffla

Paryż ma do zaoferowania wiele i pewnie każdemu podoba się coś innego, ale chyba nic tak bardzo nie kojarzy się z Paryżem jak Wieża Eiffla. Niektórzy uważają, że to symbol nie tylko tego miasta, ale także całego kraju.
 
 
Więcej o wieży możecie przeczytać w notce o najpiękniejszych atrakcjach Paryża. Polecam Wam także zaglądnąć do wpisu o punktach widokowych Paryża, tam znajdziecie zdjęcia zrobione z wieży i praktyczne informacje, jak ceny, bilety, kolejki… 🙂 Dla mnie widok z Wieży Eiffla był najpiękniejszą nocną panoramą miasta jaką kiedykolwiek widziałam! Sami zobaczcie…
 

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny w Paryżu to monument (wznoszony w latach 1806-1836) upamiętniający zwycięstwo armii napoleońskiej. Według założeń Napoleona łuk miał odzwierciedlać jego zamiłowanie do sztuki antycznej oraz zapewnić mu nieśmiertelność.
Łuk ma ponad 50 metrów wysokości, co daje mu pod tym względem drugie miejsce na świecie (większy jest Łuk w Pjongjangu). Oprócz licznych reliefów przedstawiających bitwy oraz dzieje armii francuskiej, na budowli znajdują się nazwiska żołnierzy armii napoleńskiej (w tym 7 Polaków), a także nazwy miejscowości, w których armia stoczyła bitwy.
Łuk Triumfalny w Paryżu jest “zwieńczeniem” jednej z najpopularniejszych ulic świata –  Champs Élysées (Pola Elizejskie). Znajduje się na środku placu Charles’a de Gaulle’a, a z jego szczytu doskonale widać jak dookoła placu – we wszystkich kierunkach – rozciąga się 12 wielkich alei. Dlatego naprawdę warto skorzystać z możliwości wejścia na taras widokowy (szczegółowe informacje znajdziecie w poście o punktach widokowych Paryża).
 

Pola Elizejskie – Avenue des Champs-Élysées

Avenue des Champs-Élysées to reprezentacyjna aleja Paryża, która ciągnąc się przez 1910 metrów, łączy ze sobą plac Charles’a De Gaulle’a (Łuk Triumfalny) i Place de la Concorde. Przy Polach Elizejskich znajduje się wiele ekskluzywnych sklepów, restauracji, teatrów. 
 
W miejscu Avenue des Champs-Élysées znajdywały się kiedyś pola uprawne, pośród których, ze zlecenia Marii Medycejskiej, poprowadzono drogę wysadzaną drzewami. Znaczenie ulicy wzrosło w XVIII wieku, kiedy to stała się ona miejscem spotkań arystokracji.
Obecnie uważana jest za jedną z najbardziej popularnych i najdroższych ulic świata.
W pobliżu Pól Elizejskich znajduje się  Petit Palais –  muzeum sztuk pięknych oraz Grand Palais – hala wystawowa.
 

Plac Zgody – Place de la Concorde

Plac Zgody znajduje się na końcu Pól Elizejskich (niedaleko ogrodów Tuileries). Powstał w XVIII wieku i nosił nazwę Place Louis XV – wtedy też na środku placu stał pomnik Ludwika XV. 
W okresie rewolucji francuskiej zmieniono nazwę placu na Place de la Révolution, a pomnik króla zastąpiła gilotyna, która odebrała życie ponad 1300 osobom.
Po raz pierwszy miejsce to nazwano Placem Zgody w 1975 roku i choć później kilkakrotnie zmieniano jego nazwę, ostatecznie plac po dziś dzień nosi nazwę Place de la Concorde. 
 
 
Obecnie na środku placu znajduje się obelisk mający ponad 3300 lat, ważący 230 tony i 23 metry wysokości.
 
 

Mosty w Paryżu

Mostów w Paryżu jest aż ponad 30! Doskonałym sposobem, aby móc zobaczyć większość z nich jest rejs po Sekwanie (bilety możecie kupić wcześniej online, np tutaj). Do najbardziej znanych należą: Nowy Most (który jest najstarszy w mieście), Most Aleksandra III oraz Most Sztuk Pięknych.
 
Most Aleksandra III jest uznawany za najpiękniejszy i najbardziej ekstrawagancki most w Paryżu. Powstawał w latach 1896-1900 i jego konstrukcja, podobnie jak Wieży Eiffla, jest wyłącznie metalowa. 
 
 
 
Most Sztuk Pięknych to most dla pieszych, łączący Luwr i Instytut Francuski. To popularne miejsce wśród artystów i zakochanych, co nadaje mu niepowtarzalną atmosferę. Z mostu rozciąga się widok na wyspę Cite.
 

Ogrody Tuileries

Znajdują się między Placem Zgody a Luwrem i są doskonałym miejscem na spacer. Domyślam się, że późniejszą wiosną i latem zachwycają piękną roślinnością. Jest to doskonały przykład ogrodu w stylu francuskim – szyk, perfekcja i piękno!

Luwr

Luwr jest jednym z najsłynniejszych i największych muzeów świata. To punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika sztuki! Niesamowite zbiory, ogromna powierzchnia i… wejście znajdujące się w piramidzie! 🙂
paryż w 3 dni
Więcej informacji (także praktycznych) znajdziecie w notce o najpiękniejszych atrakcjach Paryża.
Na Place du Carrousel, tuż obok Luwru znajduję się łuk triumfalny – Arc du Carrousel, upamiętniający zwycięstwa Napoleona.
 

Île de la Cité

Île de la Cité to jedna z dwóch wysp Paryża. Znajduje się w centrum miasta i dotrzeć do niej można aż ośmioma mostami! Ma duże znaczenie historyczne – to właśnie tutaj w średniowieczu powstawały pierwsze osady. Na wyspie możecie także znaleźć także słynną Katedrę Notre-Dame, Pałac Sprawiedliwości i niesamowitą kaplicę Sainte-Chapelle.

Katedra Notre-Dame

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych katedr na świecie, która od wieków jest inspiracją dla artystów. (więcej – klik na nagłówek ;))

Kaplica Sainte-Chapelle

To jedno z tych miejsc, które zrobiło na mnie największe wrażenie. Wnętrze kaplicy jest niesamowite – zdobiona niesamowitymi witrażami o powierzchni 618 m2! (więcej – w tym ceny biletów – klik w nagłówek :))
kaplica paryż

Conciergerie

To średniowieczna budowla obronna, która na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji – m.in. była pałacem królewskim, a później więzieniem. Obecnie jest częścią Pałacu Sprawiedliwości.
My nie byliśmy zainteresowani wejściem do środka, poza tym odstraszyły nas ogromne kolejki. Jeśli jednak chcielibyście zobaczyć to miejsce to warto kupić bilety wcześniej.
Ceny biletów i informacje praktyczne znajdziecie tutaj.

Paryski Ratusz

To pochodzący z XIX wieku największy budynek miejski w Europie! 

Centre Pompidou

Centre Pompidou to Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które powstało z inicjatywy ówczesnego prezydenta Francji – Georgesa Pompidou. Postmodernistyczny projektu budynku stworzyli Renzo Piano i Richard Rogers.

Te kolorowe elementy nie są przypadkowe – są to instalacje (elektryczne, wodociągowe itp) poprowadzone na zewnątrz i oznaczone kolorami: niebieski to układ klimatyzacyjny, żółty – instalacje elektryczne, czerwony komunikacja, zielony – wodociągi.

Wszelkie praktyczne informacje znajdziecie tutaj.
W budynku znajduje się także taras widokowy (wejściówka 3 euro).

Kościół Saint Merri w Paryżu

To późnogotycki kościół, który ze względu na podobny układ, nazywany jest Małą Notre-Dame.

Galeries Lafayette

To słynny dom handlowy o wspaniałym, bogato zdobionym wnętrzu! Jeśli kochacie zakupy to MUSICIE odwiedzić to miejsce :))
Na ostatnim piętrze znajduje się wyjście na (darmowy!) taras widokowy.
Więcej – klik w nagłówek 🙂

Montmartre

Montmartre to historyczna dzielnica i wzgórze w Paryżu. Na jego szczycie znajduje się bazylika Sacre Coeur, sprzed której rozciąga się wspaniały widok na miasto. Spacer uliczkami Montmartre to kolejny punkt obowiązkowy podczas wizyty w Paryżu :). U podnóża wzniesienia znajdziecie najpopularniejszy kabaret na świecie Moulin Rouge.

Sorbona

To jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie. Dawniej Sorbona była jednym z kolegiów Uniwersytetu Paryskiego, jednak od XVII wieku tą nazwą określa się wszystkie kolegia uniwersytetu.

Panteon

Panteon został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Inicjatorem budowy był król Ludwik XV, który w obliczu śmiertelnej choroby, zwracał się do Świętej Genowefy z prośbą o uzdrowienie. Kiedy powrócił do zdrowia przysiąg wznieść kościół ku czci Świętej Genowefy.
Od 1885 roku Panteon jest miejscem pochówku wybitnych osób, m.in. Jana Jakuba Rosseau, Victora Hugo, Emila Zoli oraz Marii Skłodowskiej-Curie.
Panteon jest otwarty codziennie w godzinach 10:00 – 18:00 (od kwietnia do września do 18:30). Cena normalnego biletu to 9 euro. Więcej info tutaj. WAŻNE! Wejść do Panteonu można najpóźniej 45 minut przed zamknięciem!

Kościół St Étienne du Mont

Znajdujący się tuż obok Panteonu piękny Kościół Świętego Szczepana, jest miejscem pochówku szczątków Świętej Genowefy. 
CIEKAWOSTKA – na schodach tego kościoła przysiada zmęczony Gil Pender (Owen Wilson) w filmie Woody’ego Allena “O północy w Paryżu”.

Belleville

Jeżeli macie ochotę zobaczyć nieco inne oblicze Paryża to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Jest to dzielnica od wielu lat zamieszkiwana głównie przez imigrantów, ale od jakiegoś czasu to także dzielnica artystów. Dlatego Belleville to prawdziwa mieszkanka kulturowa. My wybraliśmy się tam ze względu na paryski street art.

Cmentarz Père-Lachaise

To największy i najbardziej znany cmentarz Paryża. Początkowo w tym miejscu chowano ubogich Paryżan. Jednak od kiedy przeniesiono tutaj prochy pisarzy Jeana de La Fontaine i Moliera, cmentarz stał się miejscem pochówku wybitnych osób. Na cmentarzu znajdują się groby takich osób jak: Edith Piaf, Fryderyk Chopin, Jim Morrison, Oscar Wilde.

Grób Jima Morissona

Grób Fryderyka Chopina

To już wszystkie miejsca jakie udało nam się zobaczyć podczas tego krótkiego pobytu w Paryżu.
Postanowiliśmy sobie, że kiedyś tam wrócimy. Znów na kilka dni, ale tym razem po to, aby po prostu poszwędać się bez celu po mieście. Chociaż mam przeczucie, że jeśli znów uda nam się tam być to będziemy chcieli zobaczyć miejsca, których jeszcze nie widzieliśmy….
A trochę ich jeszcze zostało! Lista atrakcje Paryża jest naprawdę baaardzo długa 🙂
Byliście w Paryżu? A może dopiero macie zamiar odwiedzić to miasto? 🙂
pozdrawiam, kraszynka

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *