2017,  Litwa,  punkty widokowe,  Wilno

Panorama Wilna – punkty widokowe

To już mój ostatni post dotyczący Wilna, ale chyba najprzyjemniejszy…. 🙂
Uwielbiam patrzeć na miasto z góry. Ogólnie – uwielbiam miasta. Kocham życie w mieście, a wymarzone miejsce na wieczorny odpoczynek dla mnie to wygodna sofa, książka i mój kot na uroczym tarasie (obowiązkowo ozdobionym światełkami) … w wysokim wieżowcu na jak najwyższym piętrze. I szum przejeżdżających samochodów. Naprawdę.
Dlatego tak uwielbiam wszelkiego rodzaju punkty widokowe i wszystkie z chęcią odwiedzam. 😉
W Wilnie byliśmy w trzech takich miejscach, więc mogłam się nacieszyć widokami!

Góra Trzech Krzyży

Jest to wzgórze znajdujące się w obrębie Parku Górnego, wznoszące się nad Wilejką, na szczycie którego stoi pomnik Trzech Krzyży. Legenda mówi, że w czasach Olgierda na górze umęczono siedmiu franciszkanów. Czterech strącono do Wilejki, a ciała trzech umocowano na krzyżach.
W XVII wieku na pamiątkę ich męczennictwa postawiono na górze trzy drewniane krzyże. W 1916 roku w ich miejscu, postawiono krzyże betonowe, które w 1950 roku zostały wysadzone w powietrze. Ostatecznie w 1989 roku trzy krzyże zostały odbudowane jako pomnik ofiar stalinizmu na Litwie.
Góra Trzykrzyska ma wysokość 112 m.n.p.m. Weszliśmy na nią po drewnianych schodach, niestety bez barierek, niektóre schody też są połamane, ale nie jest to duży problem – wejście nie jest zbyt wymagające, a za to jakie fajne widoczki 🙂 No a widoki już z samej góry są naprawdę cudowne. Jest tam tak cicho, że aż chce się mówić szeptem, aby tego spokoju nie zakłócić. Spokój, cisza i całe miasto przed Tobą. Wspaniałe miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tv Tower Wilno

Wileńska wieża telewizyjna ma 326 metrów wysokości i szacuje się, że waży ok. 25 tysięcy ton. Jest to najwyższa budowla Litwy, 8. w Europie i 26. na świecie. Podziwiać panoramę Wilna można z wysokości 165 m, na której znajduje się restauracja o wdzięcznej nazwie “Droga Mleczna”.  Wstęp kosztuje 7 euro/osoba dorosła (w weekendy 9). Można skorzystać również ze specjalnej oferty za 20 euro, w cenie której mamy bilet wstępu, trzydaniowy posiłek i kawę/herbatę (tutaj strona internetowa, na której znajdziecie ceny, menu itp). Taras widokowy jest obrotowy, więc jeżeli ktoś korzysta z oferty restauracji, może jednocześnie podziwiać krajobrazy.
Według mnie wstęp jest dość drogi, biorąc pod uwagę, że wieża nie znajduje się w centrum miasta, więc nie możemy z niej podziwiać np. Starówki. Ale za to tutaj doskonale widać jak wiele terenów zieleni znajduje się w tym mieście 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Góra Giedymina

Góra Giedymina to wzgórze znajdujące się na brzegu Wilii, u ujścia Wilejki. Na górze w XIV wieku wzniesiono Zamek Górny, który został zniszczony w 1660 roku. Do naszych czasów przetrwała jedna z trzech baszt zamku, tzw. Baszta Giedymina.
Na górę można wejść pieszo lub wjechać kolejką torową, znajdującą się przy Muzeum Narodowym (aktualnie wjazd jest niemożliwy z powodu trwających prac, mających wzmocnić górę).
Baszta Giedymina jest częścią Muzeum Narodowego i w jej wnętrzu można podziwiać modele grodów wileńskich, historyczną broń czy też ikonografię dawnego Wilna. Z góry natomiast można zachwycić się cudownym widokiem na starówkę oraz plac katedralny.
Pomimo tego, że Góra Giedymina była najniższym punktem widokowym, który odwiedziliśmy w Wilnie to widok z niej zachwycił mnie najbardziej. Myślę, że przyczyniło się do tego piękne, zachodzące słońce… 🙂

 

 

 

 

 

 

*
A Wam? Który widok podobał się najbardziej? Byliście w którymś z tych miejsc? 😉
 
 

Dziękuję za każde odwiedziny i każdy komentarz.

Zapraszam na pozostałe posty dotyczące Wilna:
spacer po Wilnie cz.I
spacer po Wilnie cz.II
niesamowity cmentarz na Rossie i wileńskie kościoły

Mogę Wam zdradzić jeszcze mały sekret: tej nocy wyruszamy na kolejną mini podróż, tym razem do miejsca, o którym od dawna marzyliśmy! Trzymajcie kciuki (bo przewrotny los od wczoraj usiłuje nam pokrzyżować plany)!

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *