2018,  Norwegia,  Oslo

Oslo w 48 godzin!

Oslo to miejsce zupełnie dla mnie nietypowe. Z jednej strony to globalna metropolia, jedno z najszybciej rozwijających się miast europejskich, z drugiej jednak to miasto dość nieduże, spokojne i piękne.

Dwa dni w Oslo – co warto zobaczyć?

Dla jednych dwa dni w Oslo to może być aż za dużo i powiedzą, że to miasto można zwiedzić w kilka godzin. Dla innych natomiast dwa dni to zdecydowanie za mało. Szczególnie jeżeli komuś zależy na tym, aby odwiedzić wszystkie parki lub muzea – w tej kwestii Oslo ma wiele do zaoferowania! Wszystko zależy od tego czego szukamy, czego oczekujemy, jakie są nasze preferencje. Pokażę Wam to, co nam udało się zobaczyć w ciągu niespełna 48 godzin w tym mieście.

Opera w Oslo

To chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta. Otwarcie opery miało miesce 12 kwietnia 2008 roku i od tamtej pory jest ona licznie odwiedzana przez turystów i miejscowych, a to co ich przyciąga to możliwość spaceru “po dachu” opery 🙂 Budynek robi naprawdę duże wrażenie, szczególnie w słoneczny dzień, kiedy światło mieni się i odbija od szyb, a cała konstrukcja wydaje się jakby wyłaniać z wody.

 

 

 

Opera ma powierzchnię 38 500 m2, co daje jej miano największego obiektu kulturalnego w Norwegii.

Park Vigelanda

Park Vigelanda to, tuż obok opery, jedna z najsłynniejszych atrakcji Oslo. Nie jest to typowy park z zielenią. Tutaj oprócz zadbanej roślinności (Park Vigelanda jest częścią Parku Frogner) możecie podziwiać przede wszystkim… nagie postacie. A dokładniej ok. 600 nagich postaci z kamienia i brązu. Tworzą one ponad 200 intrygujących rzeźb, przedstawiających różne etapy ludzkiego życia.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastanawiacie się skąd pomysł na takie miejsce? Wszystko zaczęło się od fontanny, a właściwie zlecenia na projekt fontanny, które otrzymał Vigeland od władz miasta. Później powstawały nowe rzeźby, a zwieńczeniem całości jest Monolitten – olbrzymia kolumna stworzona z 121 kamiennych osób, w różnym wieku. Podobno jedna z sylwetek jest autoportretem Vigelanda.

 

Grünerløkka

To podobno taka hipsterska dzielnica. Pełna modnych knajp, kawiarni, sklepów vintage. My akurat nie do końca poczuliśmy klimat tego miejsca, ponieważ wybraliśmy się tam w sobotni poranek, kiedy ulice były prawie puste, a sklepy i bary jeszcze zamknięte. 🙂

 

Aker Brygge

Aker Brygge to luksusowa dzielnica portowa. Spójna nowoczesna architektura, (niesamowicie) drogie restauracje, ale to wszystko bez zbędnego przepychu czy nadęcia. Super miejsce, warto się tam przespacerować!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym miejscu znajduje się jedno z najbardziej popularnych muzeów Oslo – The Astrup Fearnley Museum of Modern Art.
 

 

 

 

The Sneak Peak 

To chyba oczywiste, że jakiś punkt widokowy musiałam znaleźć! Nie wiedziałam o niej przed wyjazdem, ale kiedy ją zobaczyłam, zaczęłam krążyć, zaglądać – no przecież po coś to tam musi stać? O a to wygląda jak winda! Ale dookoła nie było nikogo. Żadnej informacji o tym, czy to w ogóle faktycznie jest winda, jaka jest cena biletu – nic. Po 10 minutach rozglądania się i  szukania info w internecie podszedł do nas jakiś facet i zaprowadził nas do miejsca, gdzie można kupić bilety. Miejsce to było… zamknięte. The Sneak Peak chyba nie cieszy się zbytnią popularnością. No w końcu się udało, mamy bilety (3 euro/osoba) i jedziemy przeszkloną windą na górę. Trochę rozumiem tą zaskakującą niską cenę (jak na Norwegię i w porównaniu do innych miejsc widokowych w Europie).  Wieża nie jest wysoka – 54 metry, więc i widoki nie są jakieś niesamowite. Ot, można z góry pooglądać Aker Brygge. Ja lubię, więc byłam zadowolona 😉
 

 

 

 

 

 

 

Twierdza Akershus

Spacerując po Aker Brygge na pewno zauważycie zamek na niewielkim wzgórzu –  to właśnie Akershus. Historia tego miejsca sięga 1290 roku, a budowla ma duże znaczenie historyczne dla miasta i całego kraju. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się muzea militarne.

 

A to widok na Aker Brygge z twierdzy. Też niczego sobie i całkiem za darmo 🙂

 

 

Pałac Królewski w Oslo

Pałac Królewski wzniesiony w XIX wieku jest oficjalną siedzibą króla Haralda V. To prosty i elegancki budynek, nawiązujący do neoklasycyzmu. Otoczony malowniczym parkiem Slottsparken.
Pałac Królewski jest położony na wzgórzu Bellevuehøyden, skąd rozciąga się świetny widok na ulicę Karola Jana (Karl Johans Gate).

Karl Johans Gate

To główna ulica miasta łącząca wspomniany wcześniej Pałac Królewski i Parlament. Często wymieniana jako miejsce “must see” w Oslo. Na mnie nie zrobiła dużego wrażenia, ale wiadomo – trzeba samemu zobaczyć, aby się przekonać!
 
 
 
 

Katedra w Oslo

To pochodząca z końca XVII wieku barokowa budowla, w której odbywają się koronacje i śluby królów norweskich. To raczej nie jest miejsce, które musicie zobaczyć, chyba że interesuje Was architektura sakralna 🙂
 

 

Muzea w Oslo

Jest ich naprawdę sporo, m.in. Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Łodzi Wikingów, Munch-museet, Muzeum narciarstwa. My, z racji ograniczonego czasy, postanowiliśmy wybrać tylko jedno, a wybór był oczywisty – Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania. MUSIAŁAM zobaczyć “Krzyk” na własne oczy. I nie zawiodłam się ani trochę!

 

A na koniec, tak na zachętę (bo o tym miejscu chcę napisać oddzielny post) pokażę Wam moje “must see”, zdecydowanie ulubione miejsce w Oslo!

Damstredet & Telthusbakken

 
Oslo to miejsce o niepowtarzalnym klimacie, nie mogę go nawet porównać z żadnym znanym mi europejskim miastem. Jest wyjątkowe. Idealne na weekendowy weekend, ale chyba też rozumiem dlaczego niektórzy decydują się zostać w nim na dłużej.
Byliście w Oslo? Jakie są Wasze wrażenia?
A może planujecie się tam wybrać (dla Was planuję post z informacjami praktycznym ;))
 
 
pozdrawiam, kraszynka
 
  

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *