2018,  Batumi,  Gruzja

Ogród Botaniczny w Batumi – Zielony Przylądek

Lubicie takie miejsca? Bo ja w ogóle! Przed wyjazdem do Gruzji naczytałam się wiele pozytywnych opinii na temat tego miejsca, a i tak byłam nastawiona dość sceptycznie, ale ogród w Batumi mnie zauroczył. Sami zobaczcie jakie piękno skrywa to miejsce!

Jak dojechać do z centrum Batumi do Ogrodu Botanicznego?

Ogród Botaniczny oddalony jest od centrum Batumi o ok. 9 kilometrów. Dojechać do niego można marszrutkami, tj. mikrobusami. Koszt przejazdu to 60 tetri (czyli ok 90 groszy). Warto o tym wiedzieć, bo próbują turystów naciągać (a co!) – na początku chcieli od nas po 5 euro. Później cena spadła do 2 lari za dwie osoby. Co jeszcze jest ważne – cena jest stała, tzn niezależnie od tego gdzie wsiądziecie/wysiądziecie powinniście zapłacić 60 tetri….lub 5 euro ;))
Do Ogrodu Botanicznego możecie dojechać:
marszrutką 31 – odjeżdża (co ok. 15 minut) spod Hopa Bazar przy ulicy Agmashenebeli i jedzie wzdłuż ulicy Gorgiladze. Wystarczy, że staniecie “na trasie” marszrutki i zamachacie ;)). Zatrzymuje się ok. 100 metrów od kas biletowych.
Miejsce, z którego odjeżdżają marszrutki nr 31 i 40
ulica Agmashenebeli (trasa marszrutki 31)
 
marszrutką 40 – odjeżdża spod Hopa Bazar i przejeżdża wzdłuż ulicy Chavchavadze. Zatrzymuje się ok. 300 metrów od kas biletowych.
 
ulica Chavchavadze (trasa marszrutki 40)

Jak już wiecie z poprzedniego posta – przejazd może Wam dostarczyć niezapomnianych przeżyć! Mam nadzieję jednak, że zamiast tego, takich przeżyć dostarczy Wam jedynie wizyta w ogrodzie 😉

Bilet: 8 lari
Godziny otwarcia: 9:00 – 19:30

 
Historia tego miejsca sięga lat 80. XIX wieku, a oficjalne otwarcie ogrodu miało miejsce w 1912 roku. Powierzchnia jaką zajmuje to niemal 110 ha! Jeżeli lubicie takie klimaty to zarezerwujcie sobie kilka godzin na spacer po tym niesamowitym miejscu. Atutem ogrodu jest także jego położenie – znajduje się tuż przy urwistym brzegu morza, na tzw. Zielonym Przylądku.
Teren ogrodu podzielony jest na 9 rejonów geograficznych: Zakaukazia, Australia, Nowa Zelandia, Himalaje, Azja Wschodnia, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Meksyk i basen Morza Śródziemnego. Każdy obszar charakteryzuje się specyficzną roślinnością. Można zobaczyć tutaj najróżniejsze sukulenty, róże, palmy bambusy, magnolie, kamelie i wiele innych cudów natury.

Źródło: http://bbg.ge/en/home

Jeżeli jeszcze nie widzieliście to koniecznie zerknijcie do posta o Batumi – nadmorskim kurorcie w Gruzji.

I jak Wam się podoba? Lubicie takie miejsca? 
Teraz sobie myślę, że może wcale nie chodzi o to, że ja nie lubię takich miejsc, tylko o to, że ich nigdy nie odwiedzam?! Po Ogrodzie Botanicznym w Batumi mam ochotę na więcej!
Może znacie miejsca tego typu, które możecie polecić? :))
pozdrawiam, kraszynka

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *