2019,  inne,  książki,  różności

Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian – Margaret Heffernan

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła niewielka, niepozorna książeczka. Choć malutka, to przyciąga tytułem i ciekawą okładką. Mnie przyciągnęło również nazwisko autorki. Margaret Heffernan kojarzę z TED Talks, gdzie wysłuchałam kilku jej wykładów. Autorka książek biznesowych, dyrektor kilku firm, mentorka dyrektorów generalnych wielkich organizacji. Pomyślałam, że ta kobieta naprawdę wie o czym pisze. Dlatego bardzo się cieszę, że dzięki uprzejmości nakanapie.pl mogłam przeczytać „Niemierzalne”.

Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian

Książka należy do serii TED books, a wspominam o tym dlatego, że posiada ona typowo „TEDową” formę, która nie każdemu będzie odpowiadać. Krótko, konkretnie, z humorem.

Autorka wymienia wiele przykładów zaczerpniętych z życia, jednak nie omawia ich szczegółowo. Krótki zarys sytuacji, przykłady rozwiązań, wyciągnięte wnioski. To nie jest kompendium wiedzy o świecie biznesu. Nie znajdziesz tu gotowych rozwiązań czy planów, które zagwarantują sukces. To książka – inspiracja. Taka, która skłania do myślenia, wyjścia poza ramy, odrzucenia stereotypów.

“Sposób mówienia, słuchania, prowadzenia dyskusji, myślenia i uważnego patrzenia – to nie są wielomilionowe, wieloletnie programy, ale małe kroki, które może postawić każdy, w dowolnym momencie. To drobne zmiany, które prowadzą do ogromnych zmian.”

Mam wrażenie, że niewielki format dodatkowo podkreśla jedno z głównych przesłań książki – małe zmiany mogą mieć wielkie znaczenia. Nie potrzeba ogromnych zmian czy dużych nakładów finansowych, aby pracowało nam się lepiej i efektywniej – często wystarczy po prostu otworzyć się na innych i ich pomysły. 

Niemierzalne Wielkie znaczenie małych zmian

“Wpatrywanie się w linię horyzontu jest dobre zarówno d;a oczu, jak i dla umysłu. Bez muzyki, bez ekranu, bez podcastu, bez radia.”

Wiele rozwiązań zaproponowanych przez Hefferman wydaje się oczywistych, jak na przykład to, że powinniśmy zachowywać równowagę między pracą, a życiem prywatnym, że należy pamiętać o chwili dla siebie i odpoczynku. Trzeba jednak przyznać, że często o tym zapominamy. Wpadamy w wir pracy, bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków, żeby być lepsi, osiągać założone cele. To tak nie działa. Autorka słusznie podkreśla, że nie jesteśmy w stanie być ciągle wielozadaniowy (często przynosi to zupełnie odwrotny skutek!) i super kreatywni.

Czytając książkę robiłam wiele notatek, zaznaczałam ważne dla mnie fragmenty. Jeden wniosek bardzo zapadł mi w pamięć: nasze błędy (popełnione w dobrej intencji) nie powinny być powodem do wstydu. Powinny być nauką na przyszłość, dla nas i dla innych pracowników. „(…) droga do sukcesu jest wybrukowana pomyłkami, ważniejsze jest jednak budowanie zaufania.”

“(…) chodzenie zwiększa twoje szanse na to, że wpadniesz na interesujący pomysł. Podczas gdy aktywność fizyczna generalnie usprawnia procesy myślowe, chodzenie podnosi poziom kreatywności o około 60 procent.”

niemierzalne. wielkie znaczenie małych zmian

Mocnym atutem książki jest jej szata graficzna. Interesująca, a jednocześnie nienachalna okładka. Przejrzysty tekst, podział na rozdziały i podrozdziały. I świetne ilustracje – proste, schematyczne, żartobliwe, nawiązujące do tekstu. Wszystko to tworzy spójną koncepcje, dla mnie to duży plus.

Margaret Hefferman mówi, że książka dedykowana jest wszystkim pracownikom, na każdym szczeblu. Według mnie książkę powinny przeczytać przede wszystkim osoby zarządzające zespołami, zajmujące kierownicze stanowiska. Uważam jednak, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Ja na pewno jeszcze do niej wrócę. I to nie raz. 

Margaret Heffernan
Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian
Wydawnictwo Relacja

Więcej książkowych inspiracji znajdziecie na moim Instagramie
kraszynka 🙂


Może znacie inne książki w tym stylu? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się tytułami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *