2018,  Lwów,  Ukraina

Najpiękniejsze kościoły Lwowa i Cmentarz Łyczakowski

Poznając architekturę nowych miejsc zazwyczaj dość dużą część czasu poświęcam architekturze sakralnej. Odkąd pamiętam bardzo lubiłam takie miejsca, a kiedy kilka lat temu przygotowywałam się do matury z historii sztuki to najbardziej chłonęłam wiedzę dotyczącą tego właśnie zagadnienia 🙂
Lubię malutkie, przytulne kościółki i wielkie świątynie, które już od progu wzbudzają silne emocje.
Prawdziwym “rajem” architektury sakralnej było dla mnie Wilno, z cudownym kościołem św. Piotra i Pawła na czele 🙂 We Lwowie także można znaleźć wiele świątyń wartych uwagi.
świątynie lwowa

Katedra Ormiańska

Katedra Ormiańska to niezwykłe miejsce na mapie Lwowa. Jej historia sięga XIV wieku – to właśnie wtedy wzniesiono najstarszą część katedry. Na przestrzeni lat budowla ulegała wielu przebudowom i zmianom, co doprowadziło do zatracenia jej egzotycznego charakteru.
Duże znaczenie dla dziejów katedry miała jej modernizacja w I połowie XX wieku. Wnętrze budowli zmieniono wtedy w prawdziwe dzieło sztuki – ściany zostały pokryte pełnymi symboliki malowidłami autorstwa Jana Henryka Rosena, Józef Mehoffer stworzył niesamowite mozaiki na kopule, a za dekoracje apsyd odpowiedzialny był Jan Antoniewicz-Bołoz.
Po zakończeniu II wojny światowej katedra została zamknięta i aż do 2000 roku pełniła rolę magazynu Lwowskiej Galerii Obrazów.
Choć z zewnątrz budynek jest dość niepozorny to już niemalże od wejścia wzbudza podziw. Panuje tam niezwykła atmosfera, a wszystko idealnie dopełniają przedzierające się do wnętrza promienie słońca…
kościoły lwowa
kościoły lwowa
kościoły we lwowie
Wejście do Katedry znajduje się od strony ulicy Krakowskiej.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego

W bliskiej okolicy Katedry Ormiańskiej znajduje się Cerkiew Przemienienia Pańskiego. To budowla ze stosunkowo krótką historią, bo została wzniesiona w 1906 roku na ruinach kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej oo. trynitarzy. Budynek z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak wnętrze – pełne kolorów i zdobień – robi wrażenie.
kościoły lwowa

 

świątynie we lwowie

 

Kościół św. Piotra i Pawła oraz klasztor Jezuitów

Kościół św. Piotra i Pawła we Lwowie, potocznie zwany kościołem Jezuitów, to barokowa świątynia wzniesiona w latach 1610-1635.
Jeszcze przed wyjazdem do Lwowa bardzo zainteresowało mnie to miejsce, a właściwie część jego historii – po II wojnie światowej kościół św. Piotra i Pawła został zamieniony na magazyn książek i czasopism. Przez wiele lat budynek ulegał zniszczeniu i dewastacjom – widać to nadal dzisiaj – poniszczone ściany, malowidła. Dopiero w 2010 roku zapadła decyzja o otwarciu w tym miejscu greckokatolickiej świątyni garnizonowej, a jesienią 2011 roku zbiory przeniesiono do nowych magazynów. W 20. rocznicę powstania Sił Zbrojnych Ukrainy, tj. 6 grudnia 2011 roku miało miejsce otwarcie kościoła jako świątyni grekokatolickiej.
kościół jezuitów lwów
kościół jezuitów lwów

 

 

 

Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów

Kościół Bożego Ciała, a właściwie greckokatolicka cerkiew Najświętszej Eucharystii to świątynia, która zrobiła na mnie wrażenie już z zewnątrz. To wspaniały barokowy zabytek we Lwowie. Imponuje swoim kształtem i rozmiarem.
Pierwszy kościół w tym miejscu zbudowany został na początku XV wieku. Jednak nie doczekał on naszych czasów. Kilkukrotnie spłonął w pożarach, a w 1743 roku kościół zburzono. W jego miejscu rozpoczęto budowę nowej świątyni, której uroczyste poświęcenie odbyło się w 1769 roku.
Niestety, ten kościół również dwukrotnie uległ poważnym zniszczeniom podczas pożarów.
Gruntowną odbudowę świątyni przeprowadzono w latach 1885-1914.
Obecny wystrój wnętrza utrzymany jest w stylu rokokowym i neorokokowym.

 

 

Przypominam, że w okolicach tego kościoła znajduje się tzw. targ bukinistów, o którym wspominałam we wpisie o najpiękniejszych miejscach we Lwowie.

Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja to z całą pewnością jedna z najpiękniejszych świątyń we Lwowie. Wybudowany w latach 1600-1630, jest doskonałym przykładem włoskiego i flamandzkiego manieryzmu. Budowla jest piękna zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

 

najpiękniejszy kościół we lwowie

 

kościoły we lwowie

 

 

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

To jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych kościołów Lwowa. Pod koniec XIV wieku rozpoczęły się pierwsze prace budowlane, które trwały aż do 1485 roku, kiedy to świątynia została konsekrowana. Jednak już od ok. 1414 roku była ona główną świątynią metropolii lwowskiej.
Na przestrzeni lat bazylika została kilka razy przebudowana – po pożarze w 1527 roku wnętrze nabrało renesansowego stylu, a w II połowie XVIII wieku odbudowane wnętrze stało się barokowe.
Swoją popularność katedra zawdzięcza także wizerunkowi Matki Boskiej Łaskawej – “Ślicznej Gwiazdy Lwowa”. Obraz autorstwa Józefa Szolc-Wolfowicza został w 1776 roku uznany za cudowny.
Po II wojnie światowej obraz został przewieziony do Polski do Lubaczowa, a w 1980 w Krakowie poddano go gruntownej konserwacji i wykonano jego dwie kopie – dla prokatedry w Lubaczowie i dla katedry we Lwowie. Oryginał złożono w skarbcu katedry na Wawelu.

 

 

 

Kaplica Bojmów

Kaplica Bojmów to wzniesiona w latach 1609-1611 kaplica grobowa. Znajduje się tuż przy katedrze i jest pozostałością po dawnym cmentarzu.  To bardzo popularne miejsce, każdy chce ją zobaczyć i móc podziwiać jej imponujące rzeźbienia.

Cmentarz Łyczakowski

Założony w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski to jeden z najstarszych cmentarzy w Europie (Cmentarz na Rossie w Wilnie – 1801r., Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu – 1803 r.). Jest miejscem wiecznego spoczynku wielu wybitnych lwowian. Kaplice cmentarne i grobowce ozdabiane były rzeźbami wybitnych artystów.
Wejście na Cmentarz Łyczakowski jest płatne (30 UAH za osobę dorosłą), płaci się także za robienie zdjęć (10 UAH).

 

   
 
W 1919 roku w części nekropolii wydzielono Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt Lwowskich). Spoczywają tam młodzi polscy obrońcy Lwowa, którzy polegli podczas walk o Lwów i Małopolskę Wschodnią w latach 1918-1920. Aby dostać się na Cmentarz Obrońców Lwowa należy wejść główną bramą Cmentarz Łyczakowskiego i przejść główną alejką do końca (na cmentarzu znajduje się mapa, wejście od strony ulicy Miecznikowej).  
Nie wyobrażam sobie być we Lwowie i nie zobaczyć tego miejsca.
cmentarz obrońców lwowa

 

 

 

cmentarz obrońców lwowa

 

cmentarz orląt lwowskich

 

A Wy lubicie architekturę sakralną? Który kościół we Lwowie podoba Wam się najbardziej? 🙂
 
 
 
 
pozdrawiam, kraszynka

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *