paryż nocą
2018,  Francja,  Paryż

Najpiękniejsze atrakcje Paryża

Jedna z najpopularniejszych stolic europejskich, stolica mody, miasto zakochanych, miasto sztuki. PARYŻ – jedni go kochają, inni nienawidzą. Musisz sam/a zobaczyć, poczuć, doświadczyć, aby przekonać się, jakie emocje wzbudzi w Tobie!

“Paryż jest na tyle duży, żeby się zgubić, ale i na tyle mały zarazem, żeby móc coś dla siebie znaleźć.”

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru
  

W pierwszym wpisie dotyczącym Paryża (bo na pewno będzie ich więcej!) chciałabym Wam pokazać subiektywną listę najpiękniejszych atrakcji tego miasta!

Wieża Eiffla

Paryż ma do zaoferowania wiele i pewnie każdemu podoba się coś innego, ale chyba nic tak bardzo nie kojarzy się z Paryżem jak Wieża Eiffla. Niektórzy uważają, że to symbol nie tylko tego miasta, ale także całego kraju.

widok z łuku triumfalnego

Wzniesiona w 1889 roku z okazji organizowanej w mieście Światowej Wystawy, miała być budowlą tymczasową i zostać rozebrana po 20 latach. Gustaw Eiffel chcąc ocalić swoją konstrukcję przed rozbiórką, urządził w niej laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Wieżę zdecydowano się zostawić dopiero wtedy, kiedy na jej szczycie umieszczono telegraf.

Do stworzenia tej ażurowej konstrukcji użyto 2,5 miliona nitów, ponad 18 tysięcy metalowych części, o łącznej wadze ok. 10 000 ton! Obecnie wieża mierzy 324 metry wysokości.
Pomimo swych “gabarytów” wieża pod wpływem wiatru kołysze się na 6-7 cm, a jej wysokość zmienia się w zależności od temperatury, nawet o 18 cm.
Pierwszy raz wieżę zobaczyłam w takiej odsłonie (jak na powyższym zdjęciu). Zakochałam się od razu! Nie mogłam się napatrzeć, chciałam ją zobaczyć z każdej strony i stać tam choćby całą noc! Kiedy wróciliśmy w to miejsce drugiego dnia, poczułam się lekko rozczarowana. Nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia, a nawet wydała mi się nieco brzydka. Po raz kolejny odwiedziliśmy to miejsce, kiedy zapadł zmrok, a wieża została podświetlona. Moje serce znów zaczęło mocniej bić na jej widok. ;)) Wracaliśmy tam każdego wieczora. Wieża najpiękniej wygląda przez pierwsze 10 minut każdej rozpoczynającej się godziny, kiedy rozświetla się tysiącami migających światełek…
paryż nocą
To, co powaliło mnie na kolana i odebrało mowę to widok z jej szczytu….
paryz noca
Więcej zdjęć, ceny wejściówek i inne przydatne informacje dotyczące wjazdu na Wieżę Eiffla i niesamowitych widoków możecie znaleźć w notce Panorama Paryża – punkty widokowe
„Paryż dla garści tylko ludzi na świecie jest rzeczywistością. Dla całych mas innych – legendą.(…) Stamtąd przychodziły gorsety, rękawiczki oraz romanse; z finezji perfum, pudru, koronek przygotowywały historie, wobec których wszelka inna rzeczywistość nie nad Sekwaną stawała się mdła i pospolita, jak odór kiepskiej kuchni. Ile to marzeń Paryż pochłonął, sam nie wiedząc o tym – marzeń, snów, które leciały do niego ze wszystkich końców świata.(…)”

Feliks Jabłczyński (1910)


Sainte-Chapelle (Święta Kaplica)

Sainte-Chapelle została wzniesiona w XIII wieku. Jej fundatorem był Ludwik IX, który pragnął stworzyć miejsce, w którym byłby przechowywane święte relikwie, m.in. korona cierniowa Jezusa, a także gwóźdź i fragment Krzyża Świętego. 
Sainte-Chapelle to dwukondygnacyjna kaplica – jej dolna część pierwotnie przeznaczona była dla członków dworu. Wnętrze dolnej kondygnacji jest zdecydowanie o wiele mniej imponujące niż górnej części kaplicy (przeznaczonej dla rodziny królewskiej). 
Kiedy już prawie weszłam po schodach do wnętrza górnej kondygnacji wyrwało mi się dość głośne “ŁAAAAAAAAAAAAAAAAAŁ”….
Ja jestem totalnie zakochana w gotyckim stylu, witrażach, kolorach, grze świateł… więc mój zachwyt chyba jest uzasadniony :))
kaplica paryż
Kaplica znajduje się na terytorium Pałacu Sprawiedliwości (Palais de la Cité), na wyspie Cité (île de la Cité).
Bilety: normalny 8 
            ulgowy 5,5  
Osoby poniżej 18 roku roku życia oraz młodzież z krajów UE w wieku 18-25 – wstęp darmowy! Ważne, aby mieć ze sobą dokument, można wiele zaoszczędzić na wejściówkach, nie tylko do Kaplicy, ale także do innych atrakcji Paryża!
Na początku nieco odstraszyły nas kolejki do kontroli bezpieczeństwa, ale poszło to całkiem sprawnie, a kolejka do kas biletowych była niewielka, zaledwie kilka osób (byliśmy tam na przełomie marca i kwietnia, w okresie Świąt Wielkanocnych).
kaplica paryż
Imponujące witraże zajmują powierzchnię 618 m2 i przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu (łącznie 1134!).
Ta ogromna rozeta pochodzi z 1485 roku, a ufundowana została przez Karola VIII. Witraże rozety przedstawiają sceny z Apokalipsy Św. Jana.

Katedra Notre-Dame

Na wyspie Cité znajduje się także jedna z najsłynniejszych katedr świata. W katedrze zakochałam się kilka lat temu (gotycka architektura!), przygotowując się do matury z historii sztuki. Moja miłość opierała się głównie na zdjęciach i filmach oglądanych w Internecie, więc w końcu mogłam skonfrontować te obrazy z rzeczywistością. 
Katedra została zbudowana w XIII wieku, jednak od tamtego czasu przeszła wiele przekształceń.
W XIV wieku usunięto z niej ołtarz główny, a wnętrze urządzono w stylu barkowym. Następnie zburzono jej główny portal, a podczas rewolucji francuskiej Katedrę Notre – Dame (Panny Maryi) zmieniono w świątynię bogini Rozumu. Nie poprzestano na tym, później zmieniono funkcję świątyni i pełniła ona rolę składu wina!
Dopiero za sprawą Victora Hugo przeprowadzono trwającą 20 lat (od 1845 roku) gruntowną renowację katedry.
Wstęp do katedry jest bezpłatny! Płatne natomiast jest wejście na wieżę.Wszelkie informacje jak godziny otwarcia i ceny biletów na wieżę znaleźć możecie znaleźć tutaj.
Kolejka do katedry była jeszcze bardziej odstraszająca niż kolejka do kaplicy, ale nie zrażajcie się! Poszło to naprawdę szybko i sprawnie, przy wejściu są kontrole bezpieczeństwa, co ważne – do katedry (do kaplicy również) nie zostaniecie wpuszczeni z dużym bagażem.

Montmartre

Montmartre to wzgórze (i historyczna dzielnica) Paryża. Wąskie kręte uliczki wijące się ku górze, wciśnięte między stare kamienice schodki nadają tej dzielnicy zupełnie odmienny charakter od pozostałej części miasta.
Kiedyś była to siedziba artystycznej bohemy, mieszkali tutaj między innymi: Fryderyk Chopin, Vincent van Gogh, Max Jacob, Pablo Picasso, Auguste Renoir. Teraz ten klimat się nieco zatraca, ponieważ dzielnica została zdominowana przez przemysł turystyczny.
Jednak spacer ulicami Montmartre ma swój niepowtarzalny urok!
atrakcje paryża

Bazylika Sacré-Cœur 

Na szczycie Montmartre dumnie stoi imponująca Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego. W najwyższej z wież kościoła wisi najcięższy dzwon na świecie, ważący 19 ton (dzwon Savoyarde)!
atrakcje paryża
Wnętrze bazyliki jest dość skromne, ale charakteru nadaje jej kształt oraz granit, z którego została zbudowana – bieleje pod wpływem powietrza. Z placu przy świątyni (oraz z jej kopuły, na którą prowadzą 234 schody – wstęp płatny) rozciąga się cudowny widok na miasto.
Pod bazylikę można wejść ulicami Montmartre, schodami lub wjechać kolejką.

Moulin Rouge

U podnóża Montmartre znajduje się jeden z najbardziej popularnych kabaretów na świecie. Powstał w 1989 roku, a słynie on przede wszystkim z wykonywanego tu dwa razy dziennie kankana –  “Féerie”. To światowej klasy widowisko, w którym występuje 60 tancerek, ubranych w niepowtarzalne kostiumy, które są tworzone przez najznakomitszych francuskich projektantów.

Galeries Lafayette

Galeries Lafayette to nic innego jak dom handlowy. Historia tego miejsca sięga 1893 roku, kiedy kuzyni Bader i Kahn na skrzyżowaniu ulic La Fayette i de la Chaussée-d’Antin.Następnie wykupili kamienicę pod adresem La Fayette 1, a w kolejnych latach kupili oni jeszcze kilka innych kamienic i połączyli je wspólnym dachem – kopułą. 
Obecnie jest to jedna z najsłynniejszych galerii handlowych, którą odwiedza ok. 100 tys klientów dziennie!
taras widokowy paryż

Luwr

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała tutaj o Luwrze! W końcu to jedno z największych muzeów na świecie, które w swych zbiorach posiada prawdziwe arcydzieła, takie jak:
➻ Mona Lisa
➻ Wielka kąpiąca się
➻ Wenus z Milo
➻ Nike z Samotraki
Luwr w liczbach:
całkowita powierzchnia: 60 600 m2
zbiory muzeum: ok. 350 000 dzieł sztuki
paryż w 3 dni
Historia tego miejsca (budynku) sięga XII wieku, kiedy powstał tutaj zamek warowny. Dopiero w połowie XIV wieku uczyniono z niego zamek królewski, a w XVI wieku przekształcono go w piękny renesansowy pałac.
Po kilkunastu latach od opuszczenia pałacu przez Ludwika XIV (1672 rok), zorganizowano tutaj pierwszy Salon wystawowy.
Oficjalnie Muzeum Narodowe w Luwrze zostało otwarte 10 sierpnia 1793 roku, które w swoich zbiorach miało wtedy 537 obrazów.

Zwiedzanie Luwru

Jeżeli chcecie zobaczyć coś więcej niż tylko (i aż!) Monę Lisę, to zarezerwujcie sobie sporo czasu. My w muzeum spędziliśmy kilka godzin, ale spokojnie można tam spędzić nawet cały dzień.
Kiedy byliśmy na dziedzińcu przed muzeum w czwartek, kolejek do wejścia nie było prawie w ogóle. Postanowiliśmy przyjść w piątek, w kolejce do wejścia staliśmy już ok 30 min. Kolejki po bilety były niewielkie, ale bilety możecie kupić online tutaj.
Osoby w wieku 18-25 lat, pochodzący z krajów UE, wejście bezpłatne!
Wejść do muzeum można przez słynną szklaną piramidę lub przez centrum handlowe Carrousel.
Wiele osób pytało mnie jak się zwiedza muzeum, czy warto tam iść, skoro są takie tłumy. Odpowiedź jest jedna: WARTO! Tłumy są, ale weźcie pod uwagę powierzchnię muzeum i jeżeli chcecie pochodzić po całym Muzeum to naprawdę nie odczujecie tej ilości osób. Jeżeli chcecie znaleźć Monę Lisę to nie musicie nawet korzystać  z mapek, wystarczy, że będziecie podążać ludźmi. Całe zwiedzanie wspominam bardzo przyjemnie, cisza, spokój… Dzieło da Vinci zostawiłam sobie na sam koniec….. i tam to się dopiero działo! Można powiedzieć, że chcąc nie chcąc, po prostu szłam z tłumem, który jakimś cudem dopchał mnie wprost przed oblicze Mona Lisy. Niestety, nie było tam czasu (i warunków!) na podziwianie czy dłuższą refleksję. Trzeba przygotować się na przepychanki i to, że otoczą Was setki rąk z telefonami/aparatami w dłoniach – wiadomo, każdy chce mieć jej zdjęcie! 🙂
paryż w 3 dni
Duże wrażenie zrobiła mnie bogato zdobiona, pełna przepychu barokowa Galeria Appolina (sala 66)

 

Kto z Was był już w Paryżu? Co podobało Wam się najbardziej?
 
A może dopiero planujecie odwiedzić to miasto? 
Jeśli tak w kolejnych postach znajdziecie więcej informacji na temat zwiedzania i tego,
co udało nam się zobaczyć w 3 dni!
 
 
pozdrawiam, kraszynka
5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *