2018,  hotele,  Porto,  Portugalia,  punkty widokowe

Most Dom Luís I i spacer wzdłuż Douro, czyli najpiękniejsze widoki w Porto

O ile azulejo może kojarzyć się nie tylko z Porto, ale ogólnie z Portugalią, tak sam most Dom Luis I to już wizytówka tego miasta. I nic w tym dziwnego! Z tego miejsca rozciągają się przepiękne widoki na miasto. Sam most również jest imponujący, szczególnie nocą!

Most Dom Luís I 

Porto bywa często nazywane Miastem Mostów, jednak największą sławę zyskał właśnie Ponte Luis I. Powstawał w latach 80. XIX wieku, a nazwany został na cześć Ludwika I. Ten stalowy dwukondygnacyjny most waży 3045 ton, a jego długość całkowita wynosi ponad 385 metrów. Na dolnym poziomie znajdują się jezdnie i chodniki dla pieszych. Górnym poziomem biegnie linia metra (lub tramwajowa – kwestia sporna ;)), ale to właśnie górny poziom jest idealny na spacery.
 
Most Dom Luis I łączy dwa brzegi rzeki Douro: nadrzeczną dzielnicę – Ribeirę i miasteczko Vila Nova de Gaia, słynące z porto i tradycyjnych winnych piwnic 🙂 Z mostu można podziwiać niesamowity krajobraz – rzekę wijącą się pomiędzy wzgórzami z plątaniną średniowiecznych uliczek i wysokich kamienic.

Widok na Ribeirę

Widok na Vila Nova de Gaia

No i, nieco mniej popularny, widok z drugiej strony :))

Mosteiro da Serra do Pilar

Mosteiro da Serra do Pilar znajduje się na lewym brzegu Douro, w Vila Nova de Gaia i jest to miejsce, gdzie MUSICIE się znaleźć będąc w Porto.
 
punkt widokowy porto
 
Widoki z mostu są piękne, jednak to z placu tego klasztoru rozciąga się naprawdę imponujący widok na Porto i most Dom Luis I. Plac przy klasztorze to idealny punkt widokowy, z którego można obserwować cudowny zachód słońca oraz świetnie oświetlony most nocą.
Pomimo tego, że wiatr urywał nam głowy, ja nie miałam ochoty się stamtąd ruszać. Krajobraz rozciągający się z tego miejsca naprawdę rekompensuje wszystko. Stojąc tam miałam wrażenie, że jesteśmy w najbardziej romantycznym miejscu na świecie.
Najwygodniej spacer nad Douro zacząć właśnie od wejścia na górny poziom mostu, a dopiero później zejść na dół. Jeżeli jednak najpierw znajdziecie się nad brzegiem rzeki, a następnie chcielibyście wejść na górną kondygnację mostu to macie dwie możliwości – albo pieszo wchodzić schodkami wśród malowniczych kamienic, albo skorzystać z kolejki szynowej. Tutaj jednak zaznaczę, że kolejka w weekend była nieczynna, nie wiem czy jest tak zawsze, czy było tak tylko podczas naszego pobytu. Jednak jeśli tylko macie siły (bo wejście może być nieco wyczerpujące) to w 100% polecam wejście po schodach!

Spacer wzdłuż rzeki Douro

Będąc w Porto naprawdę warto wybrać się na ok. 6 kilometrowy spacer, od mostu Dom Luis I aż do ujścia rzeki do oceanu.
Im bliżej oceanu, tym coraz mniej ludzi, spokojniej i… więcej ciemnych chmur na niebie… 🙂

Latarnia morska i Atlantyk

Nocleg w Porto

Zazwyczaj nie opisuję hoteli, w których się zatrzymujemy, ale to miejsce – Alvares Cabral Guest House – jest naprawdę tego warte!

Klimatyczne urządzone pokoje, w spokojnej, cichej okolicy, w bardzo dobrej cenie 😉 Bardzo dobra lokalizacja i świetne połączenie z lotniskiem, także w nocy! Jednak największym plusem tego miejsca jest sympatyczny i bardzo pomocny personel :))

Źródło zdjęć: booking.com
A na koniec, obiecany bonus 🙂 Jeżeli planujecie właśnie jakiś wyjazd i szukacie noclegu, kliknijcie w ten link, a otrzymacie 50 zł zniżki 🙂
*
Czy na Was również te widoki zrobiły tak duże wrażenie??  :))
 
 
Pozdrawiam gorąco i dziękuję za wszystkie Wasze odwiedziny i komentarze! 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *