2018,  Dania,  Kopenhaga

Moje TOP 5 ulubionych miejsc w Kopenhadze

O tym jak oczarowała mnie Kopenhaga wspominałam już niejednokrotnie na Instagramie. Na swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni łączy tradycję z nowoczesnością – piękne place, zabytkowe pałace, kolorowe kamienice, a także modernistyczne budynki i te wszystkie urocze kawiarnie i knajpy, które zachęcają, aby  na chwilę się zatrzymać.

W kolejnym wpisie pokażę Wam nasz jednodniowy plan zwiedzania, a dzisiaj chcę pokazać moje ulubione miejsca w Kopenhadze (kolejność przypadkowa….a może wcale nie.. :))

1. Plac Amalienborg

Amalienborg Splotsplads to piękny, reprezentatywny plac, o kształcie ośmioboku. W XVIII wieku było to centrum Kopenhagi. W centralnym miejscu znajduje się pomnik króla Fryderyka V, z inicjatywy którego powstały najważniejsze budynki znajdujące się przy placu – pałac Amalienborg i kościół Marmurowy.

atrakcje kopenhagi

Amaleinborg Slot (pałac Amalienborg) to kompleks czterech budynków symetrycznie “ustawionych” wokół placu. Każdy z nich nosi imię innego władcy – Chrystiana VII, Chrystiana VIII, Fryderyka VIII, Chrystiana IX. Budynki znajdujące się przy ulicy Amaliegade (która prowadzi do portu Nyhavn) kilka wieków temu połączono kolumnadą. Funkcję rezydencji duńskich królów pałac pełni od 1794 roku.

zwiedzanie kopenhagi

zabytki kopenhagi

Największe wrażenie na mnie zrobił jednak Kościół Marmurowy, nazywany także Kościołem Fryderyka (Marmorkirken/Frederiks Kirke). Świątynia wyraźnie dominuje nad otaczającymi ją budynkami. Wzniesiona w XVIII wieku – na rzucie centralnym, przykryta zieloną kopułą, która zwieńczona jest 31 metrową latarnią. Uwielbiam takie kościoły, wielkie, budzące podziw jeszcze przed wejściem (choć małe, przytulne kościółki też mają swój urok :)).

kościół marmurowy

marmorkirken

kościół marmurowy wnętrze

 

2. Port Nyhavn

Port Nyhavn to miejsce, które chyba każdy kojarzy. To symbol i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc Kopenhagi! I dało się to odczuć – podczas naszej wizyty w tym mieście, większość popularnych miejsc była średnio zatłoczona, za to w porcie trzeba było po prostu iść z tłumem ;))

atrakcje kopenhagi

Ale nic w tym dziwnego – każdy chce na własne oczy zobaczyć te ciasno ustawione, kolorowe kamienice. Gwarno tam i zewsząd wabią turystów zapachy z restauracji ciągnących się wzdłuż domów. No i co tu dużo mówić – miejsce jest piękne, taki malutki, podkolorowany Amsterdam 🙂 Marzę o tym, aby zobaczyć Port Nyhavn zimą.

zwiedzanie kopenhagi

atrakcje kopenhagi

 

3. Rundetaarn – Okrągła Wieża

Chyba nie byłabym sobą, gdybym w takim zestawieniu nie podała choć jednego punktu widokowego 🙂 Pisałam to już wiele razy, ale po prostu kocham patrzeć na miasto z góry!

Budynek został wzniesiony w XVII wieku, jako część kościoła św. Trójcy i pełnił funkcję obserwatorium astronomicznego. Do dziś na szczycie znajduje się teleskop z 1929 roku.

okrągła wieża kopenhaga

punkt widokowy kopenhaga

 

Wieża ma 34,5 metra wysokości, a na górę nie prowadzą schody (poza krótkimi schodami na samym szczycie), a 210 metrowa pochylnia, która 7,5 razy okręca rdzeń budynku. Podobno jest to najlepszy punkt widokowy w Kopenhadze (nie mogę tego potwierdzić, bo na pozostałe niestety zabrakło mi czasu). Widoki nie są tak imponujące jak te w Paryżu, czy w Porto, ale doskonale tutaj widać charakterystyczną panoramę miasta – bez drapaczy chmur, za to pełną wieżyczek kościołów i pałaców.
Koszt biletu: 25 DKK

view from rundetaarn

copenhagen panorama

atrakcje kopenhagi

panorama kopenhagi

 

4. Kościół Świętego Albana

Sankt Albans Kirke to neogotycka świątynia anglikańska (jedyna taka w Kopenhadze, a także w całej Danii). Położona jest blisko słynnej syrenki (o której wspomnę w następnym poście) i fontanny Gefion, otoczona zielenią wygląda jak budowla wyjęta prosto z baśni! Nie mogłam się na nią napatrzeć, a zdjęcia tego kościoła to jedne z moich ulubionych zdjęć z Kopenhagi 🙂

saint albans church

 

kościół św albana

atrakcje kopenhagi

5. Kastellet

Kastellet to symetryczna budowla fortyfikacyjna z pięcioma bastionami, której łączna długość wynosi 1750 metrów długości. Znajdują się tam tynkowane na czerwono koszary, kościół garnizonowy, areszt, a na szczycie jednego z bastionów stoi holenderski wiatrak.

Dzisiaj jest to miejsce idealne na spacer czy odpoczynek. Jest tam dość cicho i zielono. Akurat kiedy my tam byliśmy, odbywało się tam coś w rodzaju “pikniku”, były porozstawiane stoły z ławkami, mini sceny, budki z jedzeniem.

atrakcje kopenhagi

 

A jakie są Wasze ulubione miejsca w Kopenhadze? 🙂

 

kraszynka

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *