naantali turku moominworld
2018,  Finlandia,  Turku

Marzenie z dzieciństwa: Świat Muminków – Moominworld, Naantali

Jeżeli ktoś pyta mnie, co nas skłoniło do odwiedzenia Turku, to szczerze odpowiadam: MARZENIE Z DZIECIŃSTWA! Oczywiście tanie bilety też się przyczyniły do podjęcia tej decyzji, ale odwiedzenie Wioski Muminków marzyło mi się już od wielu lat. Muminków przedstawiać chyba nie muszę, ale jest to jedna z bajek, która najbardziej zapadła mi w pamięć. Doskonale pamiętam jak jako dziecko marzyłam o tym, żeby zamieszkać w ich domku. Zamieszkać mi się tam (JESZCZE! przecież nic straconego, prawda?) nie udało, ale przynajmniej mogłam zobaczyć go na własne oczy.

naantali turku moominworld

Muumimaailma (fiński) to bajkowy świat Muminków, położony na wyspie Kailo, tuż przy starym mieście Naantali. Zaprojektowany przez Dennisa Livsona, który wzorował się rzecz jasna na książkach T. Janssona 🙂

świat muminków turku

Najbardziej charakterystycznym obiektem jest Dom Muminków, w którym można zwiedzić wszystkie pięć poziomów. Poza tym warto też zaglądnąć do znajdującego się obok domku Hemulena, kuchni Mamy Muminka, łodzi Taty Muminka, czy obozu Snufkinów. Na terenie parku znajduje się kilka ciekawych ścieżek z fantastycznymi atrakcjami, a także plenerowy teatr Emma. Oczywiście (na pewno dla dzieci) największą atrakcją jest możliwość spotkania bajkowych postaci!

finlandia turku naantali

świat muminków

naantali turku

 Jak dojechać z Turku do Naantali (Świata Muminków)?

Z Turku można bez problemu dojechać do Naantali komunikacją miejską. Autobusy 6 i 7 dojeżdżają do pętli autobusowej w Naantali, a stamtąd czeka nas jeszcze ok. 15-minutowy spacer, który jest bardzo przyjemny, przechodzimy przez niewielki las i mostem przechodzimy na wyspę Kailo.

świat muminków finlandia

 

Godziny otwarcia i ceny biletów

Świat Muminków otwarty jest codziennie od ok. połowy czerwca do połowy sierpnia. Cena biletu w tym okresie: 28 euro

Poza sezonem park jest (zazwyczaj) otwarty dla zwiedzających, jednak nie można w nim spotkać bajkowych postaci. Jednak np. w niektóre weekendy jesieni organizowane są specjalne wydarzenia, a zimą park czynny jest od 16 do 24 grudnia (w tym roku -2018, wstęp 21 euro).

Najlepiej jednak wszystkie informacje sprawdzać na ich stronie www.moominworld.fi. Kiedy my byliśmy w Turku park był CAŁKOWICIE ZAMKNIĘTY, ponieważ na jego terenie akurat tego dni mieli rozpocząć kręcenie filmu. No jak to?!

Na szczęście miły pan z obsługi pozwolił nam wejść na 5 minut i porobić kilka zdjęć ;)) I wiecie co? Wcale nie przeszkadzało mi to, że nie mogłam spotkać Muminków, czy Włóczykija (no może troszkę). Bo to co najbardziej mi się podobało to fakt, że byliśmy tam SAMI. I naprawdę miałam wrażenie, że jestem w bajce. Cisza i spokój. I mój cudowny, wymarzony domek. Tylko dla mnie! :))

Jeśli jednak podróżujecie z dziećmi, warto upewnić się wcześniej czy park będzie przynajmniej otwarty 😉

naantali turku

świat muminków

 

 

” Nikt nie jest za stary na marzenia, tak jak marzenia nigdy się nie starzeją. “

 

__________________________________________________________

A jakie były Wasze dziecięce marzenia? Udało Wam się jakieś spełnić? 🙂

 

kraszynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *