2019,  Madera,  Portugalia

Madera w pigułce – najpiękniejsze miejsca, punkty widokowe, lewady, teleférico i inne

Madera to prawdziwy klejnot wśród europejskich wysp. Ta wulkaniczna wyspa jest idealnym miejscem na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. To raj dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek. Łagodny klimat i całoroczna bujna, różnorodna roślinność sprawiają, że zawsze jest dobra pora, aby odwiedzić Maderę.

Jeśli zastanawiasz się czy Madera spełni Twoja oczekiwania i co warto wiedzieć przed wylotem, to odpowiedzi być może znajdziesz w moim poprzednim wpisie. Odpowiedziałam tam na pytania m.in. o pogodę, temperaturę, loty i wynajem samochodu.

W tym wpisie odpowiem na najczęstsze pytania zadawane mi na Instagramie odnośnie Madery: Co warto zobaczyć na Maderze? Jakie są najpiękniejsze miejsca na tej wyspie? Krótko, zwięźle i tylko najpotrzebniejsze informacje. Taka szybka ściągawka 😉

Najpiękniejsze miejsca na Maderze

São Lourenço – Półwysep św. Wawrzyńca

Choć na Półwyspie św. Wawrzyńca nie zobaczymy bujnej roślinności, typowej dla pozostałej części wyspy, to widoki, które tam na nas czekały, sprawiły, że uważam to miejsce za jedno z najpiękniejszych na całej wyspie.

Szlak św. Wawrzyńca mierzy ok. 3,5 km, a czas potrzebny na jego przejście zależy od ilości przystanków 😉 My w pierwszą stronę zatrzymywaliśmy się chyba kilkaset razy, żeby robić zdjęcia. Wracaliśmy prawie o połowę krócej 😉

WSKAZÓWKA: Zimą półwysep św. Wawrzyńca jest zielony!

Cabo Girão

Na południowym wybrzeżu Madery znajduje się jeden z najwyższych klifów w Europie. Na wysokości 580 metrów wybudowano platformę, z której można podziwiać spektakularny widok na bezkres oceanu i część wybrzeża.

Co jeszcze sprawia, że to wyjątkowe miejsce? Część platformy zbudowana jest ze… szkła!

Wejście na platformę jest bezpłatne, podobnie jak spory parking znajdujący się w pobliżu.

Curral Dos Freiras – Dolina Zakonnic

W zasadzie to powinnam ten punkt nazwać Eira do Serrado, bo to właśnie tam znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się obłędny widok na dolinę. A widoki z punktu położonego ok. 1000 m n.p.m. naprawdę robią wrażenie.

eira do serrado

Droga prowadząca do tego miejsca, może mniej zaprawionych w boju, przyprawić o mocniejsze bicie serca 😉 Ale zmierzając do Eira do Serrado warto zatrzymać się w wyznaczonych do tego miejscach i nacieszyć błogą ciszą i niesamowitymi widokami.

Wracając jednak do widoku na Dolinę Zakonnic to jest on niezwykły, wręcz baśniowy.

Dolinę Zakonnic można też zwiedzić “od środka”, zjeżdżając drogą w dół (droga jest dobrze oznakowana). Jeśli jednak nie czujecie się zbyt pewnie na maderyjskich drogach, to “wystarczy” widok z góry, bo jest po prostu rewelacyjny. 🙂

dolina zakonnic

Achadas Da Cruz

To miejsce, które totalnie mnie oczarowało, ale wspomnę o nim nieco niżej 🙂

Ribeiro Frio

Ribeiro Frio to górska miejscowość, w której swój początek mają dwa szlaki, biegnące wzdłuż lewad (lewady to kanały irygacyjne na Maderze):
PR10 Lewada do Furado, szlak o długości 11 km, mający swój koniec w miejscowości Portela
PR11 Vereda dos Balcões – najłatwiejszy i najkrótszy szlak prowadzący wzdłuż lewad. Trasa wiedzie do punktu widokowego Balcões, skąd rozciąga się piękna panorama zielonych wzgórz i doliny Ribeira da Metade.

ribeiro frio

W Ribeiro Frio znajdują się także stawy hodowlane z pstrągami, restauracja, toalety i sklepy z pamiątkami. Parkingi są oczywiście bezpłatne. W pobliżu restauracji i wejść na lewady parking szybko się zapełnia, więc jeśli chcecie uniknąć dodatkowego spaceru to warto przyjechać wcześniej 😉

Punkty widokowe na Maderze

To moja ulubiona część tego wpisu. Gdybym miała wybrać tylko jedną, jedyną aktywność na Maderze, to wybrałabym objazd wyspy trasami widokowymi z przystankami na każdym punkcie widokowym 🙂

Znaleźć punkty wcale nie jest trudno, wystarczy się dobrze rozglądać i wypatrywać tabliczek z napisem “Miradouro“. Lista, którą dla Was przygotowałam nie zawiera wszystkich punktów widokowych na wyspie. Znajdują się tutaj tylko te miejsca, do których dotarłam i które naprawdę zrobiły na mnie wrażenie 🙂

Trzy pierwsze punkty widokowe są moimi ulubionymi, później kolejność jest już przypadkowa 🙂

Ponta Do Pargo

Ponta Do Pargo to najbardziej wysunięty na zachód punkt Madery. Droga do tego miejsca jest dobrze oznakowana i prowadzi nas do samego tarasu widokowego. Znajduje się tam również latarnia morska, ale myślę, że mało kto zwraca na nią uwagę, bo widoki to czysty obłęd. Jedne z najpiękniejszych jakie widziałam na wyspie. Stojąc tam, otoczona głęboką ciszą i pięknem natury, miałam wrażenie, że dotarłam na koniec świata.

madera
madera

Miradouro da Beira da Quinta

Ten punkt widokowy znajduje się na północy wyspy, na trasie pomiędzy Santaną a São Vicente. Droga ta jest niesamowicie malownicza i zachęcam do przejazdu nią, każdego spragnionego pięknych widoków.

arco de sao jorge

Widok różni się od tego w Ponta Do Pargo. Tutaj zamiast fal oceanu rozbijających się o klify, zobaczysz zielone wzgórza i położoną w dolinie niewielką miejscowość Arco de São Jorge.

Miradouro da Ponta do Rosto

To punkt widokowy z widokiem na Półwysep św. Wawrzyńca.

Zmierzając na półwysep drogą ER109 z na ostatnim rondzie wystarczy zjechać drugim zjazdem (pierwszy prowadzi do szlaku św. Wawrzyńca).

Miradouro Garganta Funda

Miardouro Garganta Funda to jeden z najbardziej zaskakujących punktów widokowych na Maderze. Podobno do niedawna był on zupełnie nieznany i docierali tutaj tylko nieliczni. Teraz bez problemu można do niego trafić i dzięki drogowskazom i niewielkiej platformie obserwować najwyżej położony wodospad na Maderze.

Nie ma tutaj parkingu, auto zostawiliśmy na końcu drogi prowadzącej przez pola i łąki. Od tego miejsca trzeba przejść ok. 600 metrów przez polną ścieżkę i zarośla (dawniej znajdowały się tutaj winnice).

Choć punkt znajduje się niedaleko oceanu, to nie podziwialiśmy tutaj widoku na wybrzeże, a na niesamowity wodospad, o wysokości 140 metrów. Ciekawostka: Garganta Funda to po polsku… Głębokie Gardło 🙂

WSKAZÓWKA! To miejsce najlepiej odwiedzić zimą. Latem wodospad jest prawie suchy (kiedy my byliśmy tam w lipcu, było niewiele wody, choć na zdjęciach prawie w ogóle jej nie widać :().

Miradouro do Véu da Noiva

Uroczo nazwany Welonem Panny Młodej wodospad znajduje się niedaleko miejscowości Seixal. Jeżeli akurat znajdziecie się na tej drodze, to warto się tutaj zatrzymać. Może nie jest to nic nadzwyczajnego, ale chyba nie można powiedzieć, że widok nie jest ładny 😉

WSKAZÓWKA! Na północy wyspy, pomiędzy Porto Moniz a São Vicente, znajduje się wiele wodospadów, trzeba się uważnie rozglądać 😉

Miradouro da Pedra Mole

Punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na miejscowość Porto Moniz.

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro to trzeci pod względem wysokości szczyt na Maderze (1818 m n.p.m.). Dlaczego znajduje się wśród punktów widokowych? Dlatego, że nawet jeśli nie masz ochoty na wspinaczkę, to prawie na sam szczyt można wjechać samochodem (parking oczywiście bezpłatny :)).

Jestem przekonana, że można nacieszyć się tam wspaniałymi widokami, jeśli tylko będziesz mieć więcej szczęścia niż my:

WSKAZÓWKA! Z Pico do Arieiro można wybrać się na wędrówkę na najwyższy szczyt na wyspie – Pico Ruivo (1862 m n.p.m.).
Dlatego kolejny raz przypominam o zabraniu ze sobą wygodnych butów 🙂
Co jeszcze warto zabrać ze sobą na Maderę?

No i jeszcze wspomniane już wcześniej miejsca:

Cabo Girão

Eira do Serrado

Balcões

Teleférico

Teleférico to po prostu kolejka linowa. Poza popularnymi kolejkami w Funchal, które są przede wszystkim atrakcją dla turystów, na Maderze znajduje się sporo kolejek, na które składają się jedynie dwa wagoniki i które ułatwiają miejscowym dostęp do pól uprawnych, położonych przy samym oceanie (wcześniej można było się tam dostać jedynie drogą morską). Niektóre z kolejek umożliwiają też zjazd na plaże (których na Maderze jest niewiele :)).

Można powiedzieć, że te miejsca to też w pewnym rodzaju punkty widokowe. Podobnie jak miradouros, są dobrze oznakowane. Wypatruj tabliczek z napisem “Teleférico”.

Teleférico do Rancho

Kolejka znajdująca się w Rancho prowadzi do pól uprawnych i plaży. Na górze znajduje się restauracja i taras widokowy.

Teléferico de Achadas Da Cruz

To zdecydowanie najpiękniejsze miejsce na wyspie. Już sam zjazd oferuje nam wspaniałe widoki, ale “na dole” można poczuć się jak w zupełnie innym świecie. Cena: 3 euro.

Miradouro do Cristo Rei do Garajau

To punkt widokowy ze wspaniałym widokiem, restauracją, dużym parkingiem i… pomnikiem Chrystusa Króla, wzniesionym w 1927 roku. Tutaj też znajduje się kolejka prowadząca na plażę :).

Teleférico Funchal-Monte

To typowa kolejka linowa (składająca się z ok. 40 kabin – różne informacje, w zależności od źródła ;)) łącząca stare miasto Funchal z Monte. Przejazd kolejką trwa ok. 15 minut, a wszystkie niezbędne informacje jak ceny biletów i godziny otwarcia znajdziecie tutaj.

Po dotarciu na wzgórze miłośnicy roślinności mogą odwiedzić ogród tropikalny Jardim Tropical Monte Palace.

Funchal

To największe miasto i ośrodek administracyjny Madery. Miasto zamieszkiwane jest przez niewiele ponad 100 tysięcy osób, co stanowi 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Nazwa Funchal pochodzi od portugalskiego słowa funcho, które oznacza koper (sporo go na Maderze).

Zjazd sankami

Wspominałam już, że na wzgórze w Funchal można wjechać kolejką. Można nią także zjechać w dół, jednak alternatywą dla tego środka transportu są wiklinowe sanie.

Od ok. 1850 sanie stanowiły jeden z głównych środków transportu na wyspie, umożliwiający mieszkańcom przemieszczanie się ze wzgórza do niższych partii miasta. Obecnie jest to atrakcja typowo turystyczna (nie należy do najtańszych).

Sanie napędzane są przez “carreiros”, czyli mężczyzn ubranych na biało, którzy najpierw ciągną sanie i przechodząc od marszu do biegu, wpędzają je w ruch.

Mercado dos Lavradores

To miejsce musi odwiedzić każdy, kto kocha także podróże kulinarne.
Mercado dos Lavradores (Rynek Rolników) to niewielki targ podzielony na trzy główne części: targ rybny, bazar owocowo-warzywny i niewielką giełdę kwiatów (oczywiście znajduje się też kilka stoisk z pamiatkami). Sprzedawcy zachęcają do spróbowania owoców i ryb, korzystajcie z tego, można też od nich dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Zona Velha i street art w Funchal

Spacerując wąskimi uliczkami starego miasta nie mogłam oderwać oczu od genialnego street artu i fantazyjnego malarstwa na drzwiach. Jest to wynik akcji “Arte de Portas Abertas” (Sztuka Otwartych Drzwi), której celem była artystyczna rewitalizacja zniszczonego i zaniedbanego starego miasta Funchal. Najwięcej kolorowych drzwi znajdziesz przy ulicy Santa Maria.

Spacer promenadą

Będąc w Funchal warto wybrać się na spacer promenadą, skąd z jednej strony rozciąga się widok na ocean i wybrzeże, a z drugiej na zielone wzgórza, gęsto pokryte białymi domkami o pomarańczowych dachach.

Pomnik Cristiano Ronaldo i CR7 Museum

Przy promenadzie, w okolicy portu znajduje się pomnik, pochodzącego z Madery, Cristiano Ronaldo i gratka dla prawdziwych fanów – CR7 Museum ;).

Inne atrakcje Madery

Santana

Ta niewielka miejscowość przyciąga turystów kolorowymi, baśniowymi domkami. Trójkątne budynki pokryte strzechą stanowią przykład tradycyjnej zabudowy, charakterystycznej niegdyś dla północno-wschodniej części wyspy. W domkach położonych w centrum Santany znajdują się sklepy z pamiątkami.

Mnie to miejsce niestety trochę rozczarowało, ale trzeba przyznać, że zdjęcia z tej wioski są naprawdę malownicze.

Jeśli dotrzecie do Santany i też poczujecie lekkie uczucie rozczarowania to polecam spacer po wiosce – pomiędzy innymi domami można wypatrzeć prawdziwe, tradycyjne trójkątne domki, choć nie są one tak kolorowe i zadbane, za to zdecydowanie bardziej autentyczne 😉

Baseny naturalne w Porto Moniz i Seixal

Alternatywą dla plaż (których na Maderze nie ma zbyt wiele) są baseny naturalne, tj. akweny zbudowane ze skał wulkanicznych, które są napełniane morską wodą przez siły natury. 🙂  
Baseny naturalne znajdują się w Porto Moniz oraz Seixal.


W Porto Moniz znajdują się dwa rodzaje basenów:
Porto Moniz Natural Swimming Pools (te bardziej popularne, wejściówka 1,5 euro) zostały dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych, kompleks jest strzeżony przez ratowników. Znajdują się tam szatanie i bar.
Cachalote Natural Swimming Pools (znajdują się niedaleko Madeira Aquarium) niemal w pełni stworzone przez naturę, darmowe.

Porto da Cruz

Porto da Cruz słynie głównie z produkcji rumu z cukru trzcinowego, jednak poza tym to doskonałe miejsce dla surferów. Znajduje się tam też niewielka plaża w malowniczym otoczeniu. Jeżeli chcecie trochę poleniuchować będąc na Maderze to warto zrobić to właśnie tam.

Caniço

To malutka miejscowość położona na południowych wybrzeżu Madery. Wspominam o niej dlatego, że tam znajdował się nasz hotel, a oprócz tego: Centrum Nurkowania, Ponta da Oliveira i wspomniany już wcześniej punkt Miradouro do Cristo Rei do Garajau.

Ponta da Oliveira

Lewady

Lewady to kanały irygacyjne na Maderze, które transportują wodę deszczową z północy na południe wyspy. Całkowita długość wszystkich lewad to ok. 2500 km, a wzdłuż 1500 km biegną piesze szlaki, o różnej długości i stopniu trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Madera to prawdziwy raj dla piechurów 😉

Spacery wzdłuż lewad pozwalają odkryć skryte malownicze piękno lasów i wzgórz.

Poza szlakami, które wspomniałam już wcześnie Lewada do Furado PR10 i Vereda dos Balcões PR11, popularnymi trasami są także:

  • Levada do Alecrim PR 6.2 – to 3-kilometrowy szlak o łatwym poziomie trudności, wiodący wzdłuż jezior i wodospadów.
  • Vereda da Lagoa do Vento PR 6.3 – trasa mierzy 6,7 kilometra i jest uznawana za dość trudną. Warto się poświęcić, jeżeli chcesz zobaczyć baśniowe miejsce – wodospad i lagunę – Lagoa do Vento.
  • Levada das 25 fontes PR 6 – to chyba jedna z najbardziej popularnych i uważana za jedną z najpiękniejszych tras na Maderze. Ten ponad 9-kilometrowy szlak prowadzi do jeziorka, do którego spływają strumyki wody (stąd nazwa 25 fontes – 25 źródeł;))
  • Levada da Ribeira da Janela – na koniec coś dla bardziej zaawansowanych – długa trasa, wiodąca przez tunele, dlatego warto mieć ze sobą latarkę.

Jaskinie w Sao Vicente

Pomimo tego, że od mojego powrotu z Madery minęło dwa tygodnie, to nadal nie mogę ochłonąć. Trudno uwierzyć mi, że tyle niesamowitego piękna skrywa się na niewielkiej wyspie w Europie.

Te wspaniałe krajobrazy zielonych wzgórz, kolorowych klifów, malutkich wiosek schowanych w dolinach już na zawsze pozostaną w moim sercu.

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Wam w zaplanowaniu wyjazdu na Maderę. Koniecznie dajcie znać, które miejsce zrobiło na Was największe wrażenie i o którym chcielibyście przeczytać więcej (lub zobaczyć więcej zdjęć, bo tych mam sporo w zanMadera w pigułce – najpiękniejsze miejsca, punkty widokowe, lewady, teleférico i inneadrzu ;)).

kraszynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *