2019,  Francja

Lyon: niesamowity street art

Lyon to miejsce z przepiękną architekturą (z różnych epok), bogatą historią, malowniczymi widokami (dzięki położeniu nad dwoma rzekami), pełne uroczych zakamarków i bardzo dobrej kuchni. W Lyonie możecie też podziwiać sztukę na świeżym powietrzu – street art w wyjątkowym wydaniu.

Trompe l’oeil, bo o tym mowa, to sztuka “oszukiwania oka”, a inaczej – malarstwo iluzjonistyczne, które daje złudzenie rzeczywistości.

Jest to sztuka niesamowicie trudna, wymagająca od artysty doskonałego kunsztu, a także znakomitej znajomości zasad perspektywy i skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Trompe l’oeil była najczęściej stosowana we wnętrzach kościołów i pałaców, a także w malarstwie religijnym i portretach.

Ciekawostka: w Polsce malarstwo iluzjonistyczne można zobaczyć w kaplicy pomisjonarskiej w Łowiczu oraz teatrze królewskim w Pomarańczarni w Łazienkach.

Wróćmy jednak do Lyonu. To właśnie tam puste ściany w przestrzeni miejskiej zostały pokryte niesamowicie realistycznymi malowidłami, w których namalowane elementy przenikają się z tymi rzeczywistymi. Murale te przestawiają architekturę, sławne osoby, wydarzenia historyczne lub codziennego mieszkańców Lyonu.

Trompe l’oeil w Lyonie

La Fresque des Lyonnais

Ten imponujący mural, zajmujący powierzchnię 800 m2 został stworzony przez CitéCréation w latach 1994-1995.

Przedstawia 30 postaci związanych z historią i rozwojem miasta. Poza tym na dwóch oknach umieszczono także listę ponad 100 artystów Lyonu.

Mural znajduje się w 1. dzielnicy, na rogu 49 quai Saint-Vincent i 2 rue de la Martinière.

Le mur des Canuts

To największy tego typu mural w Europie, który powstał w 1987 roku i zajmuje aż 1200 m2 powierzchni. Całość tworzą budynki, schody, alejki, które odzwierciedlają architekturę dzielnicy Croix-Rousse – „Canuts”, gdzie znajduje się malowidło.

Bardzo podoba mi się też fakt, że mural ewoluuje razem z miastem. W 1997 roku zmieniono styl budynków i kolory elewacji, a na parterze pojawiły się sklepy. W 2013 r. znów „zaktualizowano” architekturę i postarzono postacie, niektórym z nich dodając również rodziny.

Adres: 36 Boulevard des Canuts

La bibliothèque de la cité

Ten mural przedstawia bibliotekę teatralną, w której aktorami są książki, których autorzy urodzili się lub pracowali w regionie Lyonu. Dzieło zajmuje powierzchnię ok. 400 m2.

W pobliżu można też kupić książki i nie tylko :))

Mural znajduje się na rogu Quai de la Pêcherie i rue Platière.

Le mur du cinéma

Le mur du cinéma przedstawia sceny pochodzące z pierwszego filmu kręconego przez braci Lumière.

Adres: 4 Place Gabriel Péri

Le musée urbain Tony Garnier

To prawdziwe muzeum trompe l’oeil na świeżym powietrzu. Znajduje się tam 25 znakomitych fresków ściennych na bocznych ścianach budynków, reprezentując wkład architektoniczny Tony’ego Garniera i przedstawiając jego wizję przyszłego idealnego miasta. Poza tym są tam także prace artystów z Egiptu, Indii, Meksyku, Wybrzeża Kości Słoniowej, Rosji i USA.

Adres: 4 Rue des Serpollières

Kolorowe schody w Lyonie

Escaliers colorés

Adres: 2 Rue Prunelle

Passage Mermet

Schody przejścia Mermet zostały przemalowane przez WENC3, całkiem niedawno, w 2019 roku, ale już cieszą się dużą popularność. Nic dziwnego, są naprawdę piękne 🙂

To najpopularniejsze kolorowe miejsca w Lyonie. Jeśli jednak będzie w tym mieście i lubicie street art to bacznie się rozglądajcie, bo w Lyonie jest ponad 150 imponujących murali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *