kraj basków najpiękniejsze miejsca
2018,  Hiszpania,  Kraj Basków

Kraj Basków: Zumaia

San Sebastian bywa nazywany “perłą północy”, jednak według mnie północna Hiszpania ma jeszcze kilka pięknych perełek w zanadrzu. 🙂 Zumaia bez wątpienia jest jedną z nich.

Zumaia to niewielka miejscowość (zamieszkiwana przez ok. 9 tys mieszkańców), oddalona od San Sebastian o ok. 35 kilometrów. Ważniejszymi obiektami w Zumai jest muzeum imienia Ignacia Zuloagi, w którym zebrane zostały dzieła wielkich hiszpańskich malarzy, jak np. El Greco, oraz gotycki kościół św. Piotra (San Pedro). Tym razem jednak pominęliśmy kościół i muzeum i od razu ruszyliśmy w kierunku plaży Itzurun.

Z plaży Itzurun (oraz plaży Santiago) można podziwiać jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. To wyjątkowa (bo najdłuższa na planecie! – ok. 8 kilometrowa) ciągła warstwa skalna, nazywana fliszem (flysch). 

flisz flysch

Sama plaża nie jest duża, ale miejsce jest naprawdę niesamowite. Domyślam się, że w sezonie jest tam nieco więcej ludzi, ale my w październiku byliśmy… sami. Stojąc na tej plaży czułam jacy jesteśmy mali. Wobec ogromu morza i skał. I ciszy przerywanej jedynie szumem fal.

flysch flisz
najpiękniejsze miejsca kraju basków

Skały, o różnych odcieniach szarości i brązu, zieleń trawy, błękit nieba i kilka kolorów morza – to wszystko tworzy przepiękny krajobraz. 

Itzurun
flysch
itzurun
itzurun

My zdecydowaliśmy się podziwiać flisz z plaży, ale ok. 8 kilometrów od Zumaii znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć to cudo natury z góry 😉 Z takiej perspektywy na pewno też robi ogromne wrażenie.


Plaża Itzurun (Zumaia) to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie odwiedziłam w tym roku!

kraszynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *