2018,  Kraj Basków

Kraj Basków: Bilbao

Ostatnim punktem naszej kilkudniowej wycieczki po Kraju Basków było Bilbao. Miejsce, które jeszcze całkiem niedawno było zaniedbanym miastem przemysłowym. Trudno w to uwierzyć, bo Bilbao jakie zobaczyłam to urocze miasto, gdzie nowoczesność przeplata się z historią.

Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście jest Muzeum Guggenheima. To muzeum sztuki współczesnej zostało otwarte w 1997 r. i stale przyciąga rzesze turystów swoją futurystyczną bryłą. Olbrzymi budynek stworzony z cienkich płyt tytanowych, mieniący się i odbijający światło, w otoczeniu kilku intrygujących artystycznych instalacji naprawdę robi wrażenie.

Niedaleko muzeum znajduje się szklany most Zubizuri. Jego nowoczesna konstrukcja idealnie wpisuje się w charakter tego miasta. Jest to kładka dla pieszych łącząca dwa główne deptaki, biegnące wzdłuż rzeki Nervión. Ze względów bezpieczeństwa kładkę przykryto matą.

Około 400 metrów od kładki znajduje się kolejka Funicular de Artxanda, która za 3,25 euro (w obie strony) wwozi nas na bardzo przyjemny punkt widokowy, co – jak wiecie – lubię najbardziej 🙂

Poza Muzeum Guggenheima, mostem Zubizuri i punktem widokowym jest jeszcze jedno miejsce w Bilbao, które TRZEBA zobaczyć. To Stare Miasto (Casco Viejo), nazywane nieprzypadkowo Siete Calles (siedem ulic). To właśnie siedem ulic tworzyło kiedyś całe miasto. Casco Viejo to dzielnica pełna wąskich uliczek, barów z pintxos i kilku zabytkowych świątyń, z których najpiękniejszą jest gotycka katedra św. Jakuba (Catedral de Santiago).


W Bilbao spędziliśmy jedynie popołudnie i wieczór i czuję wielki niedosyt. To miasto (jak i cały Kraj Basków) oczarowało mnie na tyle, że z przyjemnością tam wrócę.

A Wy? Co sądzicie o Bilbao? 🙂

kraszynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *