kotor stare miasto
2018,  Czarnogóra,  kotor

Czarnogóra: zjawiskowy Kotor

Położony w niezwykłym miejscu – na krańcu Boki Kotorskiej, od trzech stron otoczony górami – Kotor, to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie południowo-wschodniej. Z dawnych czasów miasteczko zachowało nieregularny układ wąskich uliczek i licznych placów. Pełno tam także kościołów, większych i tych malutkich, pałaców, a także lwów, będących symbolem Republiki św. Marka.

kotor stare miasto

Do Kotoru przyjechaliśmy wcześnie rano, kiedy uliczki Starego Miasta były niemalże puste. Jednak poznawanie Kotoru rozpoczęliśmy od wejścia na twierdzę św. Jana. Była to dobra decyzja – na trasie nie było jeszcze wtedy zbyt wiele osób, a większość drogi była jeszcze wtedy w cieniu. Ale o tym napiszę w kolejnym poście – nieziemski widok na Bokę Kotorską zasługuje na oddzielny wpis 🙂

Stare Miasto otoczone jest ogromnymi murami, o długości 4,5 km i wysokości sięgającej do 20 metrów. Głównym wejściem na starówkę jest Brama Morska, na której znajduje się płaskorzeźba “Madonny z Dzieciątkiem”. Do Starego Miasta prowadzą także Brama Południowa i renesansowa Brama Północna. My weszliśmy Bramą Północną, ponieważ blisko niej znajduje się wejście prowadzące na ścieżkę do twierdzy.

kotor stare miasto

kotor stare miasto

stare miasto kotor

kotor czarnogóra

Po  zejściu z twierdzy weszliśmy w kręte uliczki starówki. Ulice Starego Miasta nie mają nazw, a punktami orientacyjnymi podczas zwiedzania są ukryte między budynkami place. I tak właśnie docieramy do Trg Sv. Luke (dawniej Trg Bratstva i jedinstva), przy którym stoi niewielka Cerkiew św. Łukasza (Sv. Luke). To romańsko-bizantyjska świątynia z barokową dzwonnicą.  Przy placu Łukasza znajduje się także Cerkiew św. Mikołaja (Sv. Nikole), która na tle pozostałych kościołów w Kotorze, wyróżnia się serbsko-bizantyjską architekturą. Jest to też stosunkowo młoda budowla – pochodzi z początku XIX wieku.

stare miasto kotor atrakcje
Po lewej: Cerkiew św. Mikołaja, po prawej: Cerkiew św. Łukasza.

Kolejnym placem, na który się natknęliśmy był Trg Sv. Tripuna, który dawniej miał duże znaczenie kulturalne i polityczne. Znajdują się tam budynki Archiwum Historycznego, a także Pałacu Drago, jednak dominującą budowlą placu jest Katedra św. Tryfuna (Sv. Tripuna). Jest to najważniejszy romański zabytek Czarnogóry.

palac drago kotor

Wiele zabytków Kotoru to pałace miejscowej szlachty. Przy jednym z najpopularniejszych placów w Kotorze – Trg od oruzja (Plac Broni) – znajduje się pałac Bizanti, słynny pałac Namiestnika Wenecji, a za także pałac Rady Miejskiej. Plac Broni położony jest tuż przy Bramie Morskiej. Na przeciwko bramy znajduje się wieża zegarowa – Gradski toranj.

kotor plac broni

kotor atrakcje

Przy Placu Mąki stoi Pałac Pima, uważany za jeden z najpiękniejszych w Kotorze. Trudno byłoby go nie zauważyć, tłumnie kłębią się przed nim turyści.

kotor atrakcje czarnogóra

Kotor to takie miejsce, po którym warto się posnuć nawet bez konkretnego planu zwiedzania. I tak niemalże na każdym kroku trafiamy na jakiś zabytek. Miasto ma swój niepowtarzalny klimat i urok, nic więc dziwnego, że uważa się je za najpiękniejsze miasto Czarnogóry. My pokręciliśmy jeszcze trochę po starówce, zaglądając w jej zaułki, w ogródki, za witryny sklepowe…

A na koniec pokażę Wam jeszcze kilka ujęć Kotoru z góry, całą resztę będziecie mogli zobaczyć w kolejnym wpisie 🙂

 

Kotor i Perast to zdecydowanie najpiękniejsze miasta Czarnogóry, jeśli jednak miałabym polecić tylko jedno miejsce, które TRZEBA zobaczyć to byłby to Kotor. To zjawiskowe miasteczko, o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Polecam każdemu, nawet jeśli będziecie w Czarnogórze tylko przejazdem 😉

 

 

pozdrawiam, kraszynka

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *