wakacje w czarnogórze
2018,  Czarnogóra,  Perast

Czarnogóra: Perast – malutka perełka Primorja

Perast to dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze. Malutkie, urocze miasteczko, położone poniżej Magistrali Adriatyckiej, jakby wciśnięte w skrawek ziemi. Z miasteczka rozciągają się wspaniałe widoki na Bokę Kotorską. Warto wybrać się tam na spacer lub zostać na dłużej.

wakacje w czarnogórze

Perast położony jest 31 kilometrów od Herceg Novi i 11 kilometrów od Kotoru. Na teren miasta nie można wjechać samochodem, można go jednak zostawić na parkingach, które zlokalizowane są przy wjazdach (opłata 1 euro).

Przez miasteczko prowadzi jedna 1,5-kilometrowa uliczka, od wody oddzielona jedynie malutki murkiem, przy którym cumują małe jachty i na którym “plażują” wczasowicze. Tak właśnie, w Peraście nie ma plaży, jest za to piękna, przejrzysta woda. Pozostałe “drogi” Perastu to schodki pomiędzy budynkami.

wakacje w czarnogórze

Spacerując przez Perast ma się wrażenie, że droga przyozdobiona jest piękną, śródziemnomorską architekturą, jednak gdy przyjrzymy się dokładniej to widać, że im bardziej w głąb miasteczka, tym bardziej budynki są poniszczone, a niektóre są nadal w ruinie. To wszystko za sprawą trzęsienia ziemi z 1979 roku (dokładnie tego samego, które zniszczyło Stary Bar). Obecnie część z tych budynków jest w odnawiana, pewnie powstaną tam nowe hotele i restauracje, bo Perast cieszy się dużym zainteresowaniem.

wakacje w czarnogóze

 

Co zobaczyć w Peraście?

W samym centrum Perastu znajduje się pochodzący z XV wieku kościół św. Mikołaja (Sv. Nikole), w którego wnętrzu skrywa się skarbiec z wyrobami złotniczymi i szatami liturgicznymi. Można również się wspiąć po 150 schodkach na taras dzwonnicy, aby z góry spojrzeć na to urocze miejsce.

czarnogóra atrakcje

Nieco dalej, idąc w stronę Risanu, stoi malutki kościółek św. Marka, obok którego znajduje się pałac Smekja wyróżniający się pięknie zdobionym tarasem.

Idąc dalej napotykamy kolejna niewielka świątynia – kościół św. Jana Chrzciciela oraz pałac Bujevica, w którym mieści się Muzeum Miejskie.

co zobaczyć perast

W górnej części miasteczka wznosi się kościół Matki Boskiej Różańcowej i ośmiokątna dzwonnica z 1678 roku.


atrakcje czarnogóry

czarnogóra atrakcje

Symbolami Perastu są także dwie niewielkie wyspy.

perast czarnogóra

 

Wyspa Gospa od Škrpjela (Matka Boska na Skale)

Z wyspą tą związana jest legenda, według której, miejsce to dawniej było jedynie skałą, której wierzchołek wyłaniał się z wody. Pływający wokół skały rybacy mieli znaleźć tam  22 lipca 1452 roku obraz Madonny, który zabrali i umieścili w kościele św. Mikołaja. Według podań, w niewyjaśnionych okolicznościach, obraz trzykrotnie powracał na skałę. Postanowiono nie sprzeciwiać się woli Bożej i na stałe przenieść tam wizerunek Matki Boskiej. Z tego powodu mieszkańcy okolicznych miejscowości zdecydowali się powiększyć wyspę, poprzez zatapianie starych żaglowców i sypanie kamieni. Po niespełna dwustu latach w tym miejscu stanął kościół, w którym złożono obraz.

Tradycja “budowania” wyspy przetrwała do dziś. Co roku, 22 lipca mieszkańcy Perastu i okolic (tylko mężczyźni) wypływają na wodę i wrzucają do niej kamienie.

 

Wyspa Sveti Djordje (św. Jerzego)

Na wyspie św. Jerzego znajdują się ruiny klasztora Benedyktów oraz cmentarz. Z wyspą nie jest związana żadna piękna legenda, a tylko smutna historia. Mówi się, że na wyspie nikt się nie narodził, ale wielu umarło. Wyspa nazywana jest “Wsypą Umarłych”.

Za opłatą 5 euro można popłynąć na wsypę Matki Boskiej na Skale i opłynąć wyspę św. Jerzego – jest ona niedostępna dla turystów.

panorama perastu

A to Perast w całej swojej okazałości 🙂

 

Perast to urocze miasto, magiczne. I choć wszystko jest tam zupełnie normalnych rozmiarów, to jakoś tak automatycznie mówiąc o nim chce się wszystko zdrobnić – kościółek, uliczka, domek… Jedno jest pewne – widoki są tam iście pocztówkowe 🙂 Perast to prawdziwa czarnogórska perełka, którą naprawdę polecam zobaczyć!

 

kraszynka

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *