stari bar
2018,  Bar,  Czarnogóra,  Stary Bar

Czarnogóra: Miasto duchów, czyli Stary Bar

Stary Bar (Stari Bar) to położone u stóp masywu Rumija niezamieszkałe stare miasto. Potężne mury obronne otaczały kiedyś świątynie, pałace i inne budowle poprzecinane nieregularną siecią brukowanych uliczek. Dzisiaj większość budynków jest zniszczona, a uliczki pokryte wysuszoną od słońca trawą, po której od czasu do czasu przebiegają jaszczurki.
stari bar montenegro

Pomimo tego, że pierwsze udokumentowane wzmianki o Starym Barze pochodzą z X w., uważa się, że pierwszy gród powstał w tym miejscu już w VI wieku. Złoty okres dla miasta przypadł na wiek XI, jednak już w 1149 roku metropolia barska upadła i od tego czasu była w rękach serbskich dynastii, a później Wenecjan (od 1443 r.) i Turków (od 1571 r.).
stari bar montenegro
Niestety, nawet wzniesiona przez Turków twierdza nie zdołała uchronić Baru przed zniszczeniami, jakie przyniosła wojna rosyjsko-turecka. To jednak nie był koniec przykrych w skutkach wydarzeń. Starówka miasta została doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku.
old town montenegro

Co można zobaczyć w Starym Barze?

Można tutaj zobaczyć ruiny m.in.:
– kościoła św. Mikołaja (pochodzącego z XIII wieku),
– kościoła św. Wenerandy (z XIV-XV wieku),
– kościoła św. Stefana (z XIV-XV wieku),
– cerkwi św. Jerzego (z XII-XIII wieku), która wcześniej była kościołem św. Teodory z przełomu IX-X w (najstarsza świątynia Starego Baru),
– pałac biskupów z XII-XIII wieku.
Należy jednak pamiętać, że większość zabytków jest doszczętnie zniszczona i gdyby nie to, że przed ruinami budynków znajdują się tabliczki informujące czym wcześniej było to miejsce, to ciężko byłoby tam się dopatrzeć czegoś konkretnego.

 

wakacje w czarnogórze

 

montenegro stari bar

 

 

 

 

 

 

 

 

stari bar montenegro

 

stari bar montenegro
Stary Bar sprawia wrażenie totalnie opuszczonego, pustego miasta. Jednak w wielu miejscach trwają prace renowacyjne. Do tej pory odbudowano letnią scenę teatralną (która znajduje się tuż przy wejściu, po lewej stronie), łaźnię turecką pochodzącą z przełomu XVII i XVIII wieku oraz wieżę zegarową. Wieża zegarowa to chyba najbardziej charakterystyczny punkt Starego Baru.

 

stari bar montenegro
Podobno w planach wiele budynków ma zostać odbudowanych i zamienionych na galerie, muzeum miejskie, restauracje czy studio malarskie. Nie wiem czy to prawda, ale jeśli tak, to warto wybrać się do Starego Baru jak najszybciej, póki jeszcze nie zatracił swojego charakteru i klimatu.
Będąc w Starym Barze warto wspiąć się na mury obronne, aby z góry spojrzeć na okolice – góry, morze, podgrodzie i gaje oliwne.

 

stari bar montenegro

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby dotrzeć do starówki, najpierw musimy przejść przez wąskie uliczki podgrodzia (to starobarska čaršija, czyli dawna dzielnica bazarowa), kolorowego, gwarnego i pełnego ludzi, co tworzy mocny kontrast z cichym i opuszczonym starym miastem.
wakacje czarnogóra

 

wakacje czarnogóra

 

 

 

Jak dojechać do Starego Baru?

– Najłatwiejszą opcją będzie samochód, który bez problemu można zostawić na parkingu tuż przy podgrodziu.
– Autobusem z Baru (Stary Bar znajduje się ok. 4 km od centrum Baru) – odjeżdża sprzed dworca kolejowego (będzie miał tabliczkę z napisem Stari Bar). Koszt biletu to 1 euro, a bilet kupuje się w autobusie u “biletera/ki” 😉
– Autobusem z innych miejscowości – jadąc drogą wiodącą wzdłuż czarnogórskiego wybrzeża, należy wysiąść na przystanku znajdującym się ok. 1,5 km za wiaduktem kolejowym. Stamtąd pieszo pozostanie jeszcze ok. 1,5 km.

Wstęp – Stary Bar

Dorośli – 2 euro
Dzieci – 1 euro

Stara Maslina – Stara Oliwka

Okolice Starego Baru słyną m.in. z gajów oliwnych. Tam też znajduje się podobno najstarsze drzewo w Europie – jego wiek określany jest na ok. 2 tysiące lat. To drzewo to Stara Oliwka.
Według miejscowych podań drzewo posiada magiczną moc godzenia skłóconych rodzin – wystarczy, aby członkowie zgromadzili się pod oliwką.
Wstęp: 2 euro. Przy wejściu znajduje się bezpłatny parking.

 

 

 

 

 

najstarsze drzewo w europie
________________________________________________________________
Zachęcam Was do odwiedzenia Czarnogóry (więcej argumentów znajdziecie w kolejnych postach ;)).
A jeśli już tam będzie to naprawdę warto zobaczyć Stary Bar. To miejsce nostalgiczne, o niesamowitym charakterze.
To jak? Kto się wybiera? 🙂 A może ktoś z Was już tam był?
Jakie są Wasze wrażenia?
 
 
 
 
pozdrawiam, kraszynka

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *