wakacje czarnogóra
2018,  Czarnogóra,  Herceg Novi

Czarnogóra: Herceg Novi – miasto kwiatów

Herceg Novi to urocze miasteczko, położone tuż przy malowniczej Boce Kotorskiej, a od północy osłonięte górami Orijen. Spośród pozostałych miast Primorja wyróżnia je śródziemnomorska atmosfera, na którą składa się architektura (romańska, bizantyjska, orientalna), a także roślinność – palmy, cyprysy, drzewa cytrusowe. Z tego też powodu Herceg Novi jest nazywany “miastem kwiatów”.

wakacje czarnogóra

Herceg Novi należy do trójki najpopularniejszych kurortów Czarnogóry (wraz z Kotorem i Budvą). To ciekawe miasto, pełne pięknych zabytków architektonicznych, tłumnie odwiedzane przez turystów. Mogliśmy się o tym przekonać, kiedy usiłowaliśmy znaleźć wolne miejsce parkingowe. Wszystkie parkingi blisko centrum były przepełnione. 😉

Do Starego Miasta wchodzimy przez bramę w pochodzącej z 1667 roku wieży zegarowej, która jest jednym z symboli Herceg-Novi.

herceg novi stare miasto

Idąc dalej doszliśmy do Trg Herceg-Stjepana, pośrodku którego stoi kolejny symbol miasta – Cerkiew pw św. Michała Archanioła. Ta eklektyczna świątynia została wzniesiona w XIX wieku, otoczona jest palmami, co dodaje jej dodatkowego uroku. Tuż obok cerkwi jest studzienka, z której można zaczerpnąć wody. Nie mam pojęcia, czy Herceg Novi zawsze jest tak “gorącym” miejscem, ale kiedy my tam byliśmy było tak gorąco (najwyższa temperatura podczas całego naszego pobytu w Czarnogórze) i duszno, że trudno było oddychać.

czarnogóra najpiękniejsze miejsca

 

Schodząc schodkami w stronę morza trafiliśmy wprost na wejście do twierdzy Forte Mare. Fragmenty jej murów pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Obecnie funkcjonuje tam kino i klub nocny. Wejście do twierdzy kosztuje 1 euro, można wejść zaglądnąć, choć nie ma tam nic ciekawego. Jedyne co przykuło moją uwagę to oczywiście widoki 🙂

czarnogóra herceg novi

Po opuszczeniu twierdzy skręciliśmy w prawo i znaleźliśmy się na niewielkim placu Mica Pavlovica, przy którym stoi katolicki kościół św. Hieronima oraz dzwonnica. W 1914 roku autro-węgierskie wojsko przetopił dzwon dzwonnicy na pociski. Obecny dzwon został ufundowany po zakończeniu wojny.

czarnogóra herceg novi

Pochodziliśmy jeszcze trochę po uliczkach starówki i uciekliśmy przed upałem do samochodu, by ruszyć dalej, w kolejne cudowne miejsce nad Boką Kotorską. Czuję duży niedosyt, chciałabym zobaczyć dużo więcej, jednak nie przewidziałam takich temperatur 😉

Bardzo zależało mi, żeby odwiedzić m.in. twierdzę Spanjola, położoną na wzgórzu Bajer. Podobno rozciąga się stamtąd piękny widok na Stare Miasto. Inną wartą zobaczenia twierdzą jest Kanli kula, zwana “krwawą wieżą”.

Wiele zabytków znajduje się w dzielnicy Topla, oddalonej od starówki o ok. 1,5 kilometra. Zobaczyć tam można przede wszystkim wiele świątyń i parków.

W mojej głowie i tak kłębią się takie malutkie pomysły, aby kiedyś jeszcze wrócić do Czarnogóry, więc może jednak nic straconego i będę mogła zobaczyć wszystkie piękne zakątki w Herceg Novi 🙂

 

A może Wy byliście w Herceg Novi? Jakie są Wasze wrażenia? 🙂

 

 

kraszynka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *