co zobaczyć w turku
2018,  Finlandia,  Turku

Co warto zobaczyć w Turku?

Turku to jedno z moich ulubionych “odkryć” w 2018 roku. Dlaczego? Bo to doskonałe miejsce na tzw. slow travel. Najpopularniejsze obiekty w mieście, tj. katedrę i zamek dzieli ok. 3,5 kilometrowy spacer wzdłuż rzeki, a pozostałe interesujące miejsca znajdują się właśnie w pobliżu tej trasy. Niektórzy uważają, że w tym mieście niewiele można zobaczyć, ale to nieprawda. Turku ma wiele do zaoferowania. Jest najstarszym fińskim miastem, stąd też wiele budynków pochodzących z XV-XIX wieku (choć spora część zabudowy miasta uległa zniszczeniu podczas pożaru w 1828 roku), a także ważnym portem, przez co ciągle się rozwija.

co zobaczyć w turku

Do Turku dotarliśmy wieczorem i od razu wybraliśmy się na krótki spacer. Jestem pewna, że to właśnie dzięki temu polubiłam to miasto. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale widoki jak najbardziej! Rozświetlone brzegi rzeki, mosty i łódki-restauracje, a do tego cisza i spokój. Idealne okoliczności, na wieczorny spacer we dwoje… 🙂

turku atrakcje

turku atrakcje

Kolejnego dnia nasz kilkugodzinny spacer po Turku rozpoczęliśmy od Katedry, która jest narodową świątynią Finlandii. Wzniesiona jako drewniana katedra, a następnie rozbudowana w XIV i XV wieku.turku atrakcje

wnętrze katedry w turku

Naprzeciwko katedry znajduje się najstarsza restauracja w Turku – Pinella.

restauracja w turku finlandia

Skręcając w lewo, jeszcze przed restauracją, trafilismy na Wielki Stary Rynek (Great Old Square). Jednym z najważniejszych budynków przy placu jest Brinkkala Mansion, z balkonu którego, co roku w Wigilię Bożego Narodzenia ogłasza się Pokój Świąteczny dla całego kraju (Declaration of the Christmas Peace).

great old square turku

turku atrakcje

turku atrakcje

turku zabytki

Ze Starym Rynkiem sąsiaduje pałac sztuki miasta Turku, w którym mieści się Aboa Vetus & Ars Nova, tj. muzeum historyczno-archeologiczne i sztuki współczesnej. Największą atrakcją tego miejsca są zachowane średniowieczne ruiny miasta, które zostały odkryte pod pałacem.

Z muzeum warto przespacerować się w okolice wzgórza Luostarinmäki, to część miasta, która ocalała podczas pożaru w XIX wieku. Znajduje się tam Muzeum Rzemiosła Luostarinmäki. Jednak przed wizytą w tym miejscu warto sprawdzić godziny otwarcia – kiedy my byliśmy w Turku (koniec września) muzeum było zamknięte. WAŻNE! Wiele z atrakcji w Turku czynnych jest jedynie w okresie letnim!

muzeum rzemiosła turku

Kolejną atrakcją Turku, która przyciąga wzrok (szczególnie w nocy) jest podświetlany most dla pieszych i rowerzystów – Library Bridge.

most turku

most library bridge turku

Kolejnym mostem na rzece Aurajoki jest Aura Bridge, z którego można dostrzec budynek Muzeum Sztuki w Turku. W okolicach muzeum znajduje się Turku Market Square, gdzie można zaopatrzyć się w warzywa, owoce, kapcie, szlafroki itp itd 🙂

turku market square

turku market square

turku market square

Jeżeli podczas spaceru najdzie Was ochota na kawę lub obiad w klimatycznym miejscu, to zdecydowanie polecam wybrać się do Kauppahalli. To moje ulubione miejsce w Turku! Jeżeli obserwujecie mnie na Instagramie, to być może pamiętacie zdjęcia z kawiarni stylizowanej na wnętrze pociągu (to właśnie tam!).

kawiarnia turku

Około 300 metrów dzieli Kauppahalli i Muzeum Farmacji, które znajduje się w domu Qwensela (Qwensel House). Wzniesiony w 1700 roku jest najstarszym zachowanym domem mieszczańskim w Turku. Muzeum zrobiło na mnie duże wrażenie – oprócz pomieszczeń związanych typowo z farmacją (z wyposażeniem pochodzącym z XIX wieku), można tam także zobaczyć pokoje urządzone w stylu rokoko.

Qwensel house

Qwensel house

Qwensel house

Qwensel house

Qwensel house

Qwensel house

Wychodząc z Muzeum Farmacji i przechodząc przez Most Teatralny trafiliśmy prosto przed Teatr, obok którego znajduje się Muzeum Biologii. Spacerując dalej wzdłuż rzeki, minęliśmy kolejne dwa mosty – Myllysilta Bridge i Martinsilta Bridge. Turku bywa nazywane “miastem pięciu mostów“. Poza mostami, pomiędzy mostem Martinsilta a ujściem rzeki, na drugi jej brzeg można przedostać się małym, pomarańczowym miejskim promem Föri  – całkowicie za darmo 🙂

W drodze do zamku, minęliśmy jeszcze Varvintori i Muzeum Forum Marinum. 

W końcu dotarliśmy do zamku. Historia tego miejsca sięga 1280 roku, jednak dopiero po przebudowie w XVI wieku, budowla stała się oficjalną rezydencją księcia Finlandii. Obecnie w zamku funkcjonuje muzeum historyczne.

atrakcje turku finlandia

atrakcje turku finlandia

 

Bardzo miło wspominam nasz pobyt w Turku. To świetne miejsce na taki spokojny, nieśpieszny wyjazd. Całkiem niedaleko Turku znajduje się miejsce, o którym marzyłam od dzieciństwa – Świat Muminków! Ale o tym opowiem Wam w kolejnym wpisie 🙂

 

 

kraszynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *