2017,  Litwa,  Wilno

Cmentarz na Rossie i wileńskie kościoły

Hej! Przybywam dziś do Was z kolejnym postem dotyczącym Wilna, a dokładniej chcę Wam pokazać cmentarz na Rossie oraz kilka wileńskich kościołów. Nie zniechęcajcie się proszę – naprawdę warto zerknąć 😉

No i mam jeszcze jedną wiadomość – zmienił się adres strony, w końcu mam swoje własne miejsce w sieci! :)))

Cmentarz na Rossie

Cmentarz na Rossie znajdował się wysoko na mojej liście miejsc do zobaczenia w Wilnie. Już pierwszego dnia, kiedy zostawiliśmy bagaże w hotelu, podreptaliśmy tam na nogach (ale oczywiście bez problemu można tam dojechać autobusem – szybciej i wygodniej). My jednak lubimy się tak poszwędać, jednak gdy już tam dotarliśmy byliśmy dość zmęczeni i obiecaliśmy sobie, że na Stare Miasto wrócimy autobusem. Oczywiście wróciliśmy pieszo 🙂 Ale ja nie o tym….
wilno, litwa, zabytki,

 

Cmentarz na Rossie to miejsce mocno związane z historią Rzeczypospolitej. Jest jedną z czterech najważniejszych nerkopolii narodowych.
W skład cmentarza wchodzi:
Stara Rossa – pierwszy cmentarz zamiejski, powstały w 1769 roku z inicjatywy parafii św. Józefa i Nikodema. Jednak źródła historyczne donoszą, że już wcześniej w tym miejscu znajdował się cmentarz jezuicki. Pod koniec XVIII wieku wybudowano pierwsze katakumby, a w 1801 cmentarz został oficjalnie zalegalizowany. Kiedy w 1840 została wybudowana neogotycka kaplica, nekropolia została uważana za elitarną i pochowane są tu osoby zasłużone lub wysoko postawione w hierarchii społecznej.
Nowa Rossa – po drugiej stronie ulicy Listopadowej w 1847 roku powstała nowa część cmentarza. Chowano tutaj mieszkańców Wilna i żołnierzy poległych w latach 1919-1920

 

wilno, litwa, zabytki, podróże

 

 

 

wilno, litwa, podróże

 

Cmentarz Wojskowy i Mauzoleum Matka i Serce Syna – na niewielkim terenie przed Starą Rossą powstał w 1920 roku cmentarz wojskowy. Spoczywa tu 242 polskich żołnierzy.
Na terenie tej części cmentarza znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, który jest także miejscem pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego.
Cmentarz na Rossie to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Wilnie. To miejsce niesamowite, nostalgiczne… Ponad około 26 tysięcy nagrobków zostało “porozrzucane” po czterech wzniesieniach: Górce Literackiej, Górce Anielskiej, Wzgórzu Pomocnym i Wzgórzu Południowym. Samotny spacer po cmentarzu to jak podróż w czasie.  Tego nie da się opisać, trzeba tego samemu doświadczyć.

Wileńskie świątynie

Wilno to wielki ośrodek religijny. Świątynie spotykaliśmy niemalże na każdym kroku. Do kilku z nich zajrzeliśmy, a niektóre nawet nas urzekły… 🙂

Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie

Myślę, że nikogo nie zdziwi, że to właśnie ten kościół przedstawiam Wam jako pierwszy.  Jest to prawdziwa perełka wśród wileńskich świątyń. Chociaż z zewnątrz całkiem niepozorny, wewnątrz skrywa prawdziwe piękno. Uwierzcie – zdjęcia i tak nie oddają rzeczywistości.
wilno, litwa, wileńskie kościoły
W miejscu świątyni stał dawniej drewniany kościół, który spłonął w pożarze, a po odbudowaniu został ponownie zniszczony podczas najazdu rosyjskiego. Fundatorem obecnej świątyni był Michał Kazimierz Pac.
litwa, wilno, kościoły w wilnie
To co wyróżnia kościół św. Piotra i Pawła to niewątpliwie jego wystrój. Niesamowite wnętrze ozdobione jest ponad dwoma tysiącami rzeźb o tematyce biblijnej, historycznej i mitologicznej.
wilno, litwa, kościoły w wilnie

 

 

wilno, litwa, kościoły w wilnie

 

Kryształowy żyrandol w kształcie łodzi jest upamiętnieniem zatonięcia głównego ołtarza o kryształowych kolumnach podczas transportu z Włoch.
wilno, litwa, kościoły w wilnie

 

 

 

“Biała” barokowa świątynia z całą pewnością zasługuje na miano wizytówki Wilna. Szczerze polecam, nawet osobom, które nie są miłośnikami architektury sakralnej. To miejsce niepowtarzalne i urzekające.

 

Kościół św. Anny

Kościół św. Anny to kościół, który według opowiadań, tak spodobał się Napoleonowi podczas wyprawy na Moskwę, że z chęcią przeniósłby go do Paryża.
Kościół wybudowany został na przełomie XV i XVI wieku w stylu późnego gotyku. Nękany przez pożary był kilkukrotnie remontowany. Kościół św. Anny (odwrotnie niż kościół św.Piotra i Pawła) większe wrażenie robi na zewnątrz niż w środku.
wilno, litwa, kościoły w wilnie

 

 

 

Wchodząc do świątyni można odnieść wrażenie, że zatrzymał się tutaj czas…

 

wilno, litwa, kościoły w wilnie

 

 

Pomimo mojej miłości do gotyckiej architektury, większe wrażenie zrobił na mnie kościół św. Piotra i Pawła.  Jednak kościół św. Anny mocno wyróżnia się na tle innych świątyń w Wilnie i na pewno warto go zobaczyć.

 

Kościół św. Rafała

wilno, litwa, kościoły w wilnie
Kościół usytuowany jest na pagórku nad Wilią, dlatego też, pomimo niewielkich rozmiarów, jest doskonale widoczny.  w 1703 r. ufundował go Michał Koszyc, a ostatecznie ukończony został w 1740 roku.
Dwukrotnie zniszczony przez wojny. Pierwszy raz w 1812 podczas wojny Napoleona z Moskwą. Następnie 22 czerwca 1941 roku na kościół (który pełnił wtedy schronienie dla wielu ludzi) spadła bomba, która przebiła sklepienie i posadzkę i wpadła do podziemi.

Kościół św. Kazimierza

Jest pierwszym barkowym kościołem Litwy. Został wzniesiony w latach 1604-1618 jako dar wotywny za kanonizację św. Kazimierza Jagiellończyka. Kościół wzorowany był na rzymskim kościele Il Gesu.
wilno, litwa, kościoły w wilnie

Sobór Przeczystej Bogarodzicy (Zaśnięcia NMP)

Pierwsza świątynia w tym miejscu została ufundowana w 1346 roku przez Księżną Juliannę, żonę Wielkiego Księcia Olgierda. W XVI wieku cerkiew przebudował książę Konstanty Ostrogski. W XVIII wieku cerkiew spłonęła, a po odbudowaniu – zbombardowana podczas insurekcji kościuszkowskiej. Świątynia nie została odremontowana. W 1808 roku została odkupiona przez Uniwersytet Wileński, który w jej murach założył bibliotekę, muzeum i salę prosektoryjną.
Obecna cerkiew pochodzi z 1868 roku, jednak pod tynkiem zawiera fragmenty gotyckich murów z XVI w. W jej wnętrzu znajdują się tablice pamiątkowe żołnierzy rosyjskich poległych w Powstaniu styczniowym.
cerkiew, cerkiew w wilnie, wilno, kościoły w wilnie

 

cerkiew, cerkiew w wilnie, kościoły w wilnie

Cerkiew Świętej Paraskiewy – Cerkiew Piatnicka

Pierwsza cerkiew w tym miejscu została wzniesiona w 1346 roku, jako najstarsza murowana chrześcijańska świątynia w Wilnie. Wielokrotnie niszczona przez pożary, zaniedbywana. W obecnej postaci odbudowana została w 1864 roku. Po II wojnie światowej umieszczono w niej muzeum ludowego malarstwa. Dopiero od 1990 roku gospodarzem cerkwi jest eparchia wileńska i litewska Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

Kościół został wzniesiony na Górze Zbawienia w latach 1695-1730. Po przebudowie w latach 1751-1756 kościół zyskał niepowtarzalny, rokokowy wystrój elewacji. Pierwszych poważnych szkód dokonały wojska francuskie w 1812 roku. Po powstaniu listopadowym w kościele znajdowało się więzienia, a następnie koszary. Przez kilka lat pozostawał zamknięty, niestety po jego otwarciu 1862 roku nie udało się przywrócić jego dawnej świetności. Po wojnie kościół został ponownie zamknięty i niszczeje do dziś. A szkoda, bo budynek ma niesamowity potencjał.
wilno, litwa, kościoły w wilnie

Cerkiew Ikony Matki Bożej “Znak” – Cerkiew Znamieńska

Cerkiew została wzniesiona w 1903 roku, a miejsce budowy zostało wybrane celowo. Miała ona wizualnie zamykać jedną z głównych ulic miasta i zdominować stojącą przy niej katedrę katolicką.
Cerkiew to przykład stylu bizantyjsko-rosyjskiego.

 

W kolorowym wnętrzu cerkwi znajduje się ikonstas, w którym oryginalne ikony zostały zastąpione kopiami.

 

Karaimska Kienesa

Karaimski dom modlitwy powstawał w latach 1913-1922 według projektu Michaiła Prozonowa. Wybudowana została w stylu mauretańskim, na wzór Pawilonu Królewskiego w Brighton w Wielkiej Brytanii.
Wnętrze kienesy podzielone jest na trzy części: główną salę modlitewną dla mężczyzn, galerię dla kobiet oraz przedsionek. Obok kienesy w Trokach, jest jedną z dwóch czynnych kienes karaimskich na Litwie.

Kościół św. Jakuba i Filipa

Barokowa świątynia, wybudowana dla zakonu dominikanów w latach 1690-1737, w późniejszych latach kilkukrotnie odnawiany.
kościoły w wilnie, wilno, litwa

 

kościoły w wilnie, wilno, litwa

Katedra Wileńska

Słów kilka na temat tego arcydzieła klasycyzmu znajdziecie w notce o naszym jednym dniu w Wilnie 😉
wilno, litwa, kościoły w wilnie, atrakcje wilna

 

 

Krótko podsumowując – Kościół św. Piotra i Pawła oraz Kościół św. Anny to miejsca, które (zaraz po Katedrze wileńskiej) warto zobaczyć będąc w Wilnie. Jednak dla mnie najciekawszym miejscem pozostanie Cmentarz na Rossie.
*
A Wam który wileński kościół podoba się najbardziej? I czy w ogóle lubicie architekturę sakralną?
Pozdrawiam Was ciepło!
I zapraszam na kolejne posty o Wilnie, na jeden z nich, sama czekam z niecierpliwością :)))

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *