bastei most
2018,  Bastei,  Niemcy

Bastei – skarb Szwajcarii Saksońskiej

Szwajcaria Saksońska od kilkuset lat jest inspiracją dla malarzy, fotografów i poszukiwaczy pięknych widoków. To większe lub mniejsze piaskowe formacje skalne, będące niemiecką częścią Gór Połabskich. Najpiękniejszą wizytówką (a na pewno najczęściej fotografowaną) tego regionu jest bajeczna Bastei.

szwajcaria saksonska

bastei

Ikoną Bastei jest kamienny most, który w połowie XIX wieku zastąpił dotychczasowy most drewniany. Nieopodal znajdował się kiedyś wzniesiony na skałach Zamek Neurathen. Dzisiaj możemy zobaczyć jedynie jego niewielkie pozostałości, jednak naprawdę warto skorzystać z tej możliwości (wstęp 2 euro), ponieważ rozciągają się stamtąd cudowne widoki. Miejsce to nie jest też tak zatłoczone jak sam most (a przynajmniej tak było podczas naszej wizyty ;)). Znajduje się tam też doskonały punk widokowy, z którego można podziwiać most w całej jego okazałości. Poza tym w pobliżu mostu znajduje się kilka innych punktów widokowych.

bastei

szwajcaria saksońska

Nazwa tego miejsca pochodzi od skały,  najdalej wysuniętej nad Łabę. Swoim kształtem miała ona przypominać basztę (po niemiecku bastei).

saksonia

saksonia

bastei

niemcy

Od 1990 roku tereny te są objęte ochroną jako Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Jego powierzchnia wynosi 93 500 ha i znajduje się tam ok. 400 kilometrów oznakowanych szklaków (w tym 50 km szlaków rowerowych). Most Bastei stanowi węzeł 4 szlaków. My zdecydowaliśmy się na ok. 2 godzinny spacer lasem, po drodze mijając jeziorko Amselsee i wodospad Amselfall – polecam Wam tę trasę, bo jest naprawdę malownicza.

saksonia

 

  • Zwiedzanie mostu jest bezpłatne, jedynie wstęp na ruiny zamku jest płatny – 2 euro. Niedaleko mostu znajduje się także parking (płatny), który podobno w sezonie bywa często przepełniony – my byliśmy w niedzielę w sierpniu, ok. godz. 10 i było wiele wolnych miejsc.
  • O istnieniu tego bajecznie pięknego miejsca dowiedziałam się z bloga Sarowly, kiedy szukałam informacji dotyczących mostu Rakotz. 🙂
  • Ze względu na swoje położenie, Bastei jest doskonałym miejscem na weekendowy wyjazd. Jeżeli planujecie się tam wybrać to warto połączyć to także z zobaczeniem mostu Rakotz (ale najlepiej za dwa lata – w poprzednim poście znajdziecie odpowiedź dlaczego ;)), a jeżeli wystarczy Wam czasu to można także zahaczyć o Drezno. My źle trafiliśmy, bo akurat odbywała się tam jakaś duża impreza, ale Drezno bardzo mi się spodobało i właśnie podczas pisania tego wpisu dowiedziałam się, że już niedługo odwiedzę je ponownie. Mam nadzieję, że wtedy uda mi się zobaczyć więcej. 🙂
  • Jeżeli jesteście miłośnikami skalnych miast to znajdziecie je także w Czechach. Bardzo chciałabym odwiedzić Czeską Szwajcarię, ale chyba w tym roku już mi się nie uda. Może ktoś z Was już tam był?

park rododendronów niemcy

 

 

pozdrawiam, kraszynka

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *